Rekrutacja
W najbliższy poniedziałek w ramach festiwalu filmów dokumentalnych Millenium Docs Against Gravity w panelu Industry odbędzie się spotkanie z wybitnymi dokumentalistami - Marcelem Łozińskim, Vitą Żelakeviciute i Maciejem Cuske oraz twórcami dokumentów rozwijanych pod ich skrzydłami – Łukaszem Kowalskim, Anną Mazerant, Dorotą Probą i Karolem Pałką.

Nasi wykładowcy i absolwenci kursu DOK PRO opowiedzą o tym, jak powstały festiwalowe hity ostatnich lat – LombardMiędzy nami i Bukolika. W spotkaniu wezmą udział także Wojciech Diduszko – Dyrektor Konkursu Polskiego Millennium Docs Against Gravity oraz przedstawiciel CANAL+ Polska, koproducent filmu Lombard i nadawca, który wybitnym dokumentom poświęca osobny kanał. Spotkanie poprowadzi Marcin Radomski.

Poniedziałek, 15 maja | godz. 17:00 | Kino Atlantic, sala D | Warszawa ul. Chmielna 33 | wstęp wolny

LOMBARD, reż. Łukasz Kowalski, produkcja 4.30 Studio, koprodukcja Canal+Polska, Silesia Film

Poruszająca, pełna cieplego humoru opowieść o ludziach, którzy walczą o przetrwanie, pomagając jednocześnie bardziej potrzebującym. Jola i Wiesiek prowadzą w Bytomiu prawdopodobnie największy lombard w Europie. Czas jego świetności minął jednak wraz z zamknięciem okolicznych kopalni i szerzącym się w mieście bezrobociem.

Laureat Polskiej tegorocznej Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł w kategorii Najlepszy film dokumentalny. Do tej pory otrzymał łącznie 12 nagród m.in.: Grand Prix Millennium Docs Against Gravity, nagrodę Smakjam dla Najlepszej Polskiej Produkcji 2022. Wygrał Festiwal Form Dokumentalnych NURT i Festiwal Spektrum, został nagrodzony też Moskitem od Magazynu K-MAG. Lombard otrzymał także tytuł Najlepszego Filmu z Europy Środkowej i Wschodniej na Astra Film Festival w Sibiu oraz Specjalne Wyróżnienie Jury na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Atenach.

MIĘDZY NAMI, reż. Dorota Proba, produkcja Studio Munka – Stowarzyszenie Filmowców Polskich, koprodukcja Wajda Studio

Intymny portret trzech związków. Pary decydują się podjąć szczerą rozmowę zainicjowaną zestawem pozornie prostych pytań. Powoli tworzy się przestrzeń do wymiany skrywanych emocji i wyznań. Autorka wnikliwie przyglądając się znaczeniu bliskości i obecności drugiego człowieka, tworzy trzy obrazy współczesnej miłości.

Laureat Nagrody dla Najlepszego Filmu Polskiego na Festiwalu Millenium Docs Against Gravity w 2020 roku i nagrody Złoty Anioł w konkursie filmów polskich na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Tofifest w 2020 roku.

BUKOLIKA, reż. Karol Pałka, produkcja Wajda Studio, koprodukcja EC1 Łódź – Miasto Kultury, Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny

Przypowieść o ludziach żyjących inaczej, czuła obserwacja, z której rodzi się ciekawość i próba zbliżenia. Danusia i jej córka Basia żyją gdzieś na obrzeżach świata zgodnie z rytmem i prawami natury, wśród zwierząt i duchów umarłych. Ich enklawa daje spokój i poczucie bezpieczeństwa, ale także tęsknotę za kontaktem z drugim człowiekiem.

Najlepszy Film Polski na Festiwalu Millenium Docs Against Gravity w 2021 roku, nagroda Srebrny Gołąb w Konkursie Międzynarodowym DOK Lepizig w 2021 roku, nagroda publiczności na Festiwalu Form Dokumentalnych NURT w 2021 roku oraz nagroda Aleksandra Kamińskiego na Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu w Konkursie Dokumentalnym.

Organizator: Fundacja Szkoła Wajdy
Partnerzy: Canal+, Against Gravity

Galeria