Rekrutacja
Zapraszamy na performatywne czytanie scenariusza Weroniki Murek i Katarzyny Szyngiery pt. Poskromienie złośnicy, które odbędzie się we wtorek, 27 kwietnia o godzinie 19:00 w formule online. Projekt pełnometrażowego filmu fabularnego rozwijany był w ramach kursu STUDIO PRÓB w Wajda School w 2019 roku.

Tekst: Weronika Murek i Katarzyna Szyngiera
Reżyseria: Katarzyna Szyngiera
Scenariusz zaprezentują znakomici aktorzy: Andrzej Seweryn, Jacek Beler, Arkadiusz Buszko, Marcin Czarnik, Oksana Czerkaszyna, Karol Kubasiewicz, Maria Maj, Aleksandra Matlingiewicz, Rozalia Mierzicka, Krzysztof Ogłaza i Irena Wójcik.

Jak wziąć udział?

27 kwietnia o godz. 19:00

„Poskromienie złośnicy” | performatywne czytanie scenariusza

Passcode: sGy6bW

Scenariusz z dofinansowaniem PISF

Scenariusz otrzymał Stypendium Scenariuszowe PISF w 2020 roku i był rozwijany w ramach Studia Nowe Horyzonty +. Projekt jest na etapie dewelopmentu scenariusza. Zdjęcia do filmu będą realizowane w Teatrze Słowackiego w Krakowie. Development scenariusza rozwijany jest wspólnie z producentem Stanisławem Zaborowskim z Silver Frame.

Opis projektu

Lesia Pawlyczko, młoda ukraińska reżyserka przyjeżdża do Teatru Narodowego w dużym polskim mieście, by zrobić odważny feministyczny spektakl na podstawie komedii Williama Szekspira. Szybko jednak jej artystyczne ambicje muszą stawić czoła hierarchicznej, opartej na przemocowych mechanizmach społeczności pracowników teatru. W toku przygotowań do premiery reżyserka swoim radykalnym podejściem do sztuki wypycha zespół poza ich strefę komfortu – ujawnia nietolerancyjne przekonania aktorów, by stały się elementem spektaklu. W miarę jak Lesia wszelkimi metodami walczy o swoją wizję, zagrożona przez jej działania struktura władzy teatru jasno daje do zrozumienia, że jej szoł nie będzie już długo trwać.

Katarzyna Szyngiera

Reżyserka, absolwentka Wydziału Reżyserii Dramatu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie oraz kursu fabularnego Studio Prób w Szkole Wajdy. Współpracuje z teatrami w całej Polsce. Jej spektakle były wielokrotnie nagradzane. W 2020 roku otrzymała prestiżową nagrodę Laur Konrada. W ramach projektu WFDiF Teatroteka zrealizowała spektakl Teatru Telewizji pt. Zgaga.

Weronika Murek

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego. Zadebiutowała w 2015 roku zbiorem opowiadań Uprawa roślin południowych metodą Miczurina (wydawnictwo Czarne) nominowanym do Paszportów Polityki 2015, Nagrody Gdynia w kategorii Proza, nagrody Conrada za najlepszy debiut, w finale Nagrody Nike oraz nagrodzonym Nagrodą im. W. Gombrowicza. Jest też autorką sztuk teatralnych i laureatką Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej 2015.

Galeria