Rekrutacja
Co sprawia, że opowieść się rozwija, konfrontując bohatera z jego najgłębszymi, ukrytymi potrzebami? W środę, 28 kwietnia zapraszamy na trzeci wykład online z cyklu Kto jest bohaterem naszych czasów?. Tym razem przyjrzymy się bohaterowi z perspektywy hamartii, tragicznej winy. Tematem spotkania będzie Bohater ze skazą, a gościem reżyser i scenarzysta – Maciej Sobieszczański. Mecenasem cyklu jest Fundacja Fabryki Norblina.

28 kwietnia | godz. 19:00 – Maciej Sobieszczański

LINK DO SPOTKANIA:

https://www.youtube.com/watch?v=cnpNERIDDO0.

Maciej Sobieszczański, reżyser i scenarzysta, kierownik kursu fabularnego Studio Prób w Wajda School.

Jego Performer, napisany i wyreżyserowany wspólnie z Łukaszem Rondudą, opowieść o Oskarze Dawickim, jednym z najbardziej oryginalnych i najbardziej interesujących współczesnych artystów, otrzymał Nagrodę Think: The Award w sekcji Forum Expanded na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie za „kreatywne wykorzystanie medium filmowego dla artystycznego uchwycenia i oddania geopolitycznych kontekstów”.

Jego kolejny film Zgoda – poruszająca historia miłosna, której akcja rozgrywa się w trudnych czasach u schyłku II wojny światowej – otrzymał nagrodę First Look na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno oraz nagrodę za reżyserię na World Film Festival w Montrealu.

Obecnie pracuje nad kolejnym filmem pt. Brat. Scenariusz, napisany wspólnie z Grzegorzem Pudą, zdobył nagrodę im. Krzysztofa Kieślowskiego za najlepszy scenariusz w ramach ScripTeast – programu szkoleniowego dla profesjonalnych scenarzystów z Europy Środkowo-Wschodniej oraz III nagrodę w Mazowieckim Konkursie Scenariuszowym Script Wars za „dojrzałość scenariopisarskiego warsztatu i oszczędność środków, dzięki którym intensywne emocje dorastających bohaterów udzielają się widzowi z wielką mocą”.

Spotkanie odbędzie się na kanale YouTube Wajda School and Studio.

O cyklu

Andrzej Wajda mawiał do młodych adeptów sztuki filmowej: „Chcesz zrobić film? Odpowiedz sobie na pytanie kto jest bohaterem naszych czasów”. Cykl Szkoły Wajdy to 5 otwartych wykładów online połączonych z dyskusją, zachęcających do przyjrzenia się istotnym i społecznie aktualnym tematom, które mogą stanowić inspirację dla młodych twórców filmowych. Mecenasem cyklu jest Fundacja Fabryki Norblina. Gośćmi poprzednich wykładów byli Wojciech Marczewski, Tadeusz Sobolewski i Denijal Hasanović.

Kolejne wykłady:

26 maja | godz. 19:00 – Kinga Dębska
30 czerwca | godz. 19:00 – Agnieszka Smoczyńska

Wykłady są otwarte i bezpłatne. Ze względu na sytuację epidemiologiczną spotkania odbywają się w formule online – na żywo na kanale YouTube Wajda School and Studio.

„Artysta zobowiązany jest rozpoznać otaczającą go rzeczywistość oraz przewidzieć i opisać nadchodzące wydarzenia, w tym grożące nam niebezpieczeństwa. Robiąc swoje filmy, mamy przecież dostęp do mediów, współtworzymy je, a tym samym ponosimy współodpowiedzialność za ich treści, sens i wagę. Obojętność staje się zbrodnią, z której ciężko będzie nam się wytłumaczyć” – Wojciech Marczewski, dyrektor programowy Szkoły Wajdy.

Fundacja Fabryki Norblina, która jest mecenasem tego przedsięwzięcia, w swoich działaniach wspiera twórców  z różnych dziedzin sztuki, organizując liczne inicjatywy artystyczne, konkursy czy programy stypendialne.

„Fundacja Fabryki Norblina jako mecenas wielu projektów związanych z szeroko rozumianą sztuką, pragnie skupiać się na działaniu wokół wybitnych autorytetów. Dotychczas zaprosiliśmy do współpracy wielu wspaniałych muzyków, plastyków, ale także artystów ze świata filmowego. Dzięki temu, już wkrótce rozpoczniemy działania skupione wokół bohemy artystycznej. Tym bardziej cieszymy się z naszej współpracy z Wajda School & Studio, wokół której skupione jest grono znaczących autorytetów. To w nich drzemie nauka dla kolejnych pokoleń oraz wrażliwość na dostrzeganie zanikających dziś wartości. O tym właśnie między innymi będzie traktować organizowany przez nas wspólnie cykl wykładów, na które już dziś serdecznie zapraszamy. Niech żyje sztuka!” – mówi Patrycja Słomczyńska z Fundacji Fabryki Norblina.

Galeria