Rekrutacja
Od dziś w sprzedaży nowy materiał muzyczny Dominika Strycharskiego wydany przez wytwórnię płytową Audio Cave. To muzyka stworzona do filmu dokumentalnego w reżyserii Jaśminy Wójcik - Symfonia Fabryki Ursus (produkcji Wajda Studio) łączącego sztukę wideo z choreografią i muzyką eksperymentalną.

„Proces tworzenia miał kilka etapów, był też dość długi i skomplikowany. Część muzyki powstawała organicznie do stworzonego już obrazu, z kolei inne fragmenty miały odwrotną kolejność. Wszystko powstawało w bezpośredniej komunikacji z reżyserką, która z jednej strony obdarzyła mnie wielkim zaufaniem, a z drugiej była świadoma każdego aspektu relacji obrazu z dźwiękiem. Ten film jest niewątpliwie wyjątkowy pod względem tego, jak blisko jest w nim połączony obraz i dźwięk” – tak multimedialność projektu komentuje Dominik Strycharski.

„Muzyka wypełniająca płytę łączy w jedną całość bardzo różne gatunki – ambient, minimalizm, jazz, techno czy muzykę elektroniczną. Film Symfonia Fabryki Ursus traktuje o nieistniejącej już fabryce i jej pracownikach, więc od początku było dla mnie jasne, że to co skomponuję, musi mieć charakter industrialny i elektroniczny. Chciałem z jednej strony odnieść się do mechanicznego aspektu tego świata, a z drugiej dotknąć elementu, który związany jest z człowiekiem” – dodaje kompozytor.

„Również struktura całości nie należy do oczywistych – stylistyczna różnorodność zamknięta została w formie o dużym rozmachu. Cała symfonia ma kilka etapów, przechodzi kilka faz, której finałem jest coś w rodzaju oczyszczającego, szalonego, współczesnego obrzędu, w którym splata się współczesna elektroniczna wrażliwość, studyjne montaże inspirowane Strawińskim, oraz dronowy ambient” – kontynuuje Strycharski.

„Symfonia Fabryki Ursus to współpraca kilku podmiotów muzycznych. Ich udział miał duży wpływ na brzmieniową różnorodność materiału. Obecność Orkiestry Dętej Fabryki Ursus była dla nas oczywista, przystałem na tę ideę z entuzjazmem. Kolejnym filarem tej płyty jest elektronika oparta na mojej metodzie pracy z głosem i szeroką paletą elektronicznych przetworników, które dają faktury podobne do dźwięku syntezatorów. Nie sposób pominąć w tej wyliczance mojego nowego kwintetu Dominik Strycharski Core, debiutującego na tej płycie. W jego skład wchodzą osoby, z którymi od lat współtworzę również inne projekty, zatem ich obecność w tym zestawie była dla mnie oczywista” ­­– podsumowuje Strycharski.

Skład:
Dominik Strycharski – muzyka, flety proste, wokal, elektronika
Barbara Drążkowska – fortepian preparowany
Wojciech Jachna – trąbka
Zbigniew Kozera – kontrabas
Paweł Szpura – perkusja
Orkiestra Dęta Ursus pod dyrekcją Karola Węclewskiego

Lista utworów:

1.Intro
2. Symfonie
3. Asmet
4. Core
5.Final

Produkcja: Audio Cave.
Patnerzy: Wajda Studio, Lizard

Płytę można kupić tutaj: https://bityl.pl/tFFfO
Od dziś album jest dostępny także na wszystkich najpopularniejszych serwisach streamingowych -> https://bityl.pl/MaENl

 

O FILMIE  Symfonia Fabryki Ursus

Dokument stanowi filmowe podsumowanie pięcioletniej pracy artystyczno-badawczej ze społecznością byłych pracowników fabryki Ursus. Artyści zaprosili byłych pracowników zakładu – robotnice, technologów, kierowników, sekretarki do udziału w projekcie, który raz jeszcze ożywiłby fabrykę. Film powstał w Wajda Studio w ramach wspólnej inicjatywy Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Wajda School pod nazwą Nagroda Filmowa dla filmu eksperymentalnego. Nagroda miała na celu promocję kina eksperymentalnego i artystycznego.

Twórcy:

Jaśmina Wójcik – reżyser, współscenarzysta,
Igor Stokfiszewski – współscenarzysta,
Rafał Urbacki – choreografia,
Dominik Strycharski – muzyka,
Jakub Wróblewski – zdjęcia,
Zuzanna Król, Wojciech Marczewski – produkcja.

Produkcja: WAJDA STUDIO,
Koprodukcja: Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy, MX35, Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, Studio Filmowe Kronika Polska Kronika Filmowa,
Współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Miasto Stołeczne Warszawa, Województwo Mazowieckie,
Partnerzy: Ursus S.A., Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny.

Festiwale i nagrody: 14TH ZAGREBDOX – NAGRODA ZAGREBDOX PRO DCP, CHORWACJA (2018), 48TH INTERNATIONAL FILM FESTIVAL ROTTERDAM – KONKURS, HOLANDIA (2019), ZAGREBDOX 2019 – KONKURS, CHORWACJA (2019), HOT DOCS – BEST MID-LENGTH DOCUMENTARY AWARD, KANADA (2019), PROVINZIALE FILMFEST EBERSWALDE – GŁÓWNA NAGRODA JURY, MILLENIUM DOCS AGAINST GRAVITY 2019 – PREMIERA POLSKA POLSKIE NAGRODY FILMOWE ORŁY 2020 NOMINACJA – NAJLEPSZY DOKUMENT, CINEMA EYE HONORS 2020 NOMINACJA W II KATEGORIACH: MUZYKA I REŻYSERIA, pokazy festiwalowe: DOC NYC W NOWYM JORKU, RIDM W MONTREALU, BEIJING INTERNATIONAL SHORT FILM FESTIVAL W PEKINIE CINEMA VERITE FESTIVAL W TEHERANIE.

Film Jaśminy Wójcik w dniach od 26 kwietnia do 2 maja można oglądać na MOJEeKINO.PL.

O cyklu filmów ze Szkoły Wajdy pisaliśmy tutaj, a tu link do platformy.

Galeria