Rekrutacja
Znamy listę tytułów zakwalifikowanych na  67. Ogólnopolski Konkurs Filmów Niezależnych OKFA. W tym roku również nie zabrakło filmów wyprodukowanych przez Fundację Szkoła Wajdy oraz produkcji naszych absolwentów.

W kategorii film studencki pokazane zostaną 24 filmy, w tym Blisko ziemi Pauliny Sikory (wyprodukowany przez Fundację Szkoła Wajdy) oraz Julia nad morzem Mariusza Rusińskiego. Z kolei w kategorii film amatorski, pośród 27 tytułów znalazły się Szepty Izabeli Zubryckiej i U babci Mileny Mądrej.

Blisko ziemi, reż. Paulina Sikora, prod. Fundacja Szkoła Wajdy

Bohaterami filmu są Małgorzata i Mariusz – mieszkańcy małego miasteczka w południowo-wschodniej Polsce. Film kreśli intymny portret ich współzależnego związku, na stałe naznaczonego przez alkoholizm Mariusza. Relacja ta jest daleka od perfekcji, ale pomimo ciągłych napięć jest w niej dużo troski i subtelnych gestów miłości.

Julia nad morzem, reż. Mariusz Rusiński

Julia samotnie spędza swoje letnie wakacje nad morzem. Używając Tindera, spotyka się z różnymi ludźmi – niektórzy są natrętni, z innymi czuje się niezręcznie, ale może wśród nowo poznanych osób znajdzie się ktoś godny zaufania?

Szepty, reż. Izabela Zubrycka

Na pewnej podlaskiej wsi żyje kobieta blisko związana z naturą, zajmuje się ogrodem, zielarstwem. Gdy zapada zmrok, oddaje się pradawnej praktyce szeptuństwa. Autorka z wrażliwością przygląda się niezwykłemu światu, który najpełniej ujawnia się w cichych szmerach szeptów bohaterki.

U babci, reż. Milena Mądra

Opowieść o wyjątkowej bliskości babci i jej wnuczki mimo fizycznych ograniczeń. Starsza kobieta i niepełnosprawna dziewięcioletnia dziewczynka wiodą pozornie nieskomplikowane życie, odnajdując przyjemność w każdej czynności. Świat wydaje się mieć nieskończenie wiele barw, zwłaszcza dla młodszej bohaterki. Jednak w codziennym trudzie opieki, promienność i energia niekiedy umykają na chwilę. Wszystkie cztery tytuły były rozwijane podczas kursu Przedszkole Filmowe w Szkole Wajdy pod opieką artystyczną Macieja Cuske, Marcina Sautera i Edyty Wróblewskiej. Wydarzenie odbędzie się od 3 do 6 czerwca w Koninie.

Galeria