Rekrutacja
Znamy tytuły filmów zakwalifikowanych do konkursu pełnometrażowych debiutów filmowych 40. festiwalu Młodzi i Film. O Jantary powalczą w tym roku rozwijane w naszej Szkole Ostatni komers, Hura, wciąż żyjemy, Każdy ma swoje lato i filmy naszych absolwentów.

Filmy rozwijane w Szkole Wajdy w konkursie:

Ostatni komers, reż. Dawid Nickel

Film rozwijany na kursie Studio Prób. Ostatni tydzień szkoły w gimnazjum w małym polskim miasteczku. W oczekiwaniu na imprezę (komers) grupa uczniów spędza czas na miejskim basenie. W ciągu kilku dni zasmakują zauroczeń, odrzucenia i pierwszych zawiedzionych nadziei. Zapis ich doświadczeń jest zwieńczeniem okresu gimnazjalnego i portretem współczesnej młodzieży poszukującej tożsamości, przynależności i więzi. Fabularny debiut Dawida Nickela to prawdziwe odkrycie Festiwal Filmów Fabularnych w Gdyni. Ostatni komers zdobył nagrodę główną w konkursie filmów mikrobudżetowych, nagrodę Jury Młodych, wyróżnienie aktorskie dla Sandry Drzymalskiej (ex aequo za rolę w filmie Każdy ma swoje lato) i wyróżnienie za zdjęcia dla Michała Pukowca. Dystrybutorem filmu jest Galapagos. Więcej informacji o premierze wkrótce.

Każdy ma swoje lato

Każdy ma swoje lato, reż. Tomasz Jurkiewicz

Film rozwijany na kursie Studio Prób. Tragikomedia o dojrzewaniu do odpowiedzialności za drugiego człowieka. Nastoletni Mirek, syn miejscowej organistki, zakochuje się w Agacie, dziewczynie, która przyjeżdża do miasteczka, żeby gotować na oazie. Dziadek Mirka widzi w niej kochankę z lat młodości. Chłopak postanawia wykorzystać tę pomyłkę, żeby zbliżyć się do Agaty. Nie wie, że tym samym niespodziewanie odkryje pilnie strzeżoną przez matkę tajemnicę rodzinną. Film został nagrodzony na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni (nagroda dla Sandry Drzymalskiej ex aequo za rolę w filmie Ostatni komers). Międzynarodowa premiera filmu odbędzie się w sekcji konkursowej Generator 16+ na festiwalu w Giffoni. W Polsce film dystrybuuje Aurora Films, obecnie można go obejrzeć na platformie mojeekino.pl.

Hura, wciąż żyjemy

Hura, wciąż żyjemy, reż. Agnieszka Polska

Film rozwijany na kursie Studio Prób. Artystyczna komuna pracuje nad filmem o Róży Luksemburg, ale podczas przygotowań do produkcji znika tajemniczy Reżyser. Bohaterowie z jednej strony są nim zafascynowani, z drugiej życzą mu jak najgorzej. Gdzie się podział i kim jest człowiek, który tak mocno wpływa na życie kolektywu? Dynamika relacji między ludźmi żyjącymi w artystycznej i emocjonalnej symbiozie okazuje się wybuchowa i toksyczna. Inspiracją dla filmu była grupa artystyczna, której przywodził Rainer Werner Fassbinder. Polska premiera filmu odbyła się na festiwalu Nowe Horyzonty. W 2021 roku film pokazywany był na festiwalu Slamdance, gdzie otrzymał stypendium przyznane przez studio AGBO. Reżyserka jest laureatką nagrody filmowej dla filmu eksperymentalnego przyznanej przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej i Szkołę Wajdy.

Filmy naszych absolwentów w konkursie:

  • Amatorzy, reż. Iwona Siekierzyńska
  • Biały potok, reż. Michał Grzybowski (absolwentami Wajda School są także kierowniczka produkcji filmu Maria Leźnicka, i odpowiadający za scenografię Tomasz Walesiak)
  • Maryjki, reż. Daria Woszek
  • Safe Inside, reż. Renata Gabryjelska

Festiwal Młodzi i Film w Koszalinie odbędzie się w dniach 14–19 czerwca.

Galeria