Rekrutacja
Wyprodukowane przez Wajda Studio i Fundację Szkoła Wajdy filmy Raisa Doroty Migas-Mazur i Blisko ziemi Pauliny Sikory oraz filmy naszych absolwentek zakwalifikowały się do konkursu krótkometrażowych debiutów filmowych na Festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie.

Kilka dni po ogłoszeniu tytułów konkursu pełnometrażowych debiutów filmowych organizatorzy koszalińskiego festiwalu przedstawili tytuły zakwalifikowane do drugiego konkursu poświęconego filmom krótkim. Wśród nich znalazły się nasze koprodukcje, film rozwijany na kursie DOK PRO oraz fabuła naszej absolwentki.

Koprodukcja Wajda Studio

Raisa, reż. Dorota Migas-Mazur

Film w reżyserii Doroty Migas-Mazur to koprodukcja działającego przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich Studia Munka i Wajda Studio. Wcześniej projekt rozwijany był na kursie dokumentalnym DOK PRO. Film Doroty Migas-Mazur przełamuje schematy opowieści o emigrantach ze Wschodu i ich polskich losach. To piękny portret kobiety odważnej i zdeterminowanej, która nigdy nie pozbyła się swoich marzeń. Czeczeńska kobieta ucieka ze swojego kraju, by zawalczyć o siebie i swoje dzieci. Podejmując decyzję o wyjeździe, wyłamuje się̨ z tradycyjnego systemu. To jedyna możliwość na wyrażenie sprzeciwu wobec zasad obowiązujących w jej rodzinnym kraju i krzywd, jakie ją spotkały. O swoich trudnych doświadczeniach opowiada nauczycielce języka polskiego. To film o kobiecej sile, determinacji, walce o godność i niezależność.

Produkcja Fundacji Szkoła Wajdy

Blisko ziemi, reż. Paulina Sikora

Film w reżyserii Pauliny Sikory został zrealizowany przez Fundację Szkoła Wajdy w ramach kursu Przedszkole Filmowe. W czerwcu poza festiwalem w Koszalinie będzie go można zobaczyć także na festiwalu OKFA. Bohaterami filmu są Małgorzata i Mariusz – mieszkańcy małego miasteczka w południowo-wschodniej Polsce. Film kreśli intymny portret ich współzależnego związku, na stałe naznaczonego przez alkoholizm Mariusza. Relacja ta jest daleka od perfekcji, ale pomimo ciągłych napięć jest w niej dużo troski i subtelnych gestów miłości.

Film rozwijany na DOK PRO

Powiedz mi coś jeszcze, reż. Martyna Peszko

Dokument w reżyserii Martyny Peszko został wyprodukowany przez Natalię Grzegorzek z Koskino. Projekt rozwijany był na kursie dokumentalnym DOK PRO. Ostatnio film pokazywany był na prestiżowym festiwalu Hot Docs w Kanadzie. W filmie przyglądamy się Martynie, która opiekuje się chorą na stwardnienie zanikowe boczne mamą. To minimalistyczna kronika wyzwań, jakich wymaga pielęgnacja sparaliżowanego człowieka, a także wysiłków podejmowanych przez córkę, by może po raz ostatni porozumieć się z mamą, która komunikuje się ze światem jedynie poprzez ruchy gałek ocznych. Ostatnim akcentem związanym ze Szkołą Wajdy w konkursie krótkometrażowych debiutów filmowych jest film naszej absolwentki kursu Studio Prób – Kamili Tarabury pt. Chodźmy w noc. Wszystkie filmy są współfinansowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Galeria