Rekrutacja
Współczesny bohater czy może antybohater – czyli jacy jesteśmy i jacy są nasi bohaterowie w kontekście filmów Kingi Dębskiej na tle współczesnego kina. Autobiografizm w kinie – czy od niego uciekać, czy też nie? A także „droga od scenariusza do filmu" – jak znaleźć (i zatrzymać) dobrego producenta. W środę, 26 maja zapraszamy na czwarty wykład online z cyklu Kto jest bohaterem naszych czasów”. Gościnią spotkania będzie reżyserka i scenarzystka – Kinga Dębska. Mecenasem cyklu jest Fundacja Fabryki Norblina.

26 maja | godz. 19.00 – Kinga Dębska

Kinga Dębska, reżyserka i scenarzystka. Laureatka wielu nagród festiwalowych, m.in. za film Moje córki krowy, za który otrzymała Nagrodę Dziennikarzy, Nagrodę Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych oraz nagrodę publiczności na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. To historia dwóch sióstr, które w obliczu choroby matki zmuszone są współdziałać mimo wzajemnej niechęci. Tytuł wyróżniono także Polską Nagrodą Filmową Orzeł: za najlepszy scenariusz oraz nagrodą publiczności. Jej film Zabawa, zabawa – pokazujący trzy przeplatające się historie kobiet będących w różnych fazach uzależnienia alkoholowego zdobył Nagrodę Publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Kina Niezależnego Off Camera w Krakowie, a odtwórczynie trzech głównych ról – Wyróżnienie Specjalne dla aktora/ki w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych. Członkini Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Spotkanie odbędzie się na kanale YouTube Wajda School and Studio.

O cyklu

Andrzej Wajda mawiał do młodych adeptów sztuki filmowej: „Chcesz zrobić film? Odpowiedz sobie na pytanie, kto jest bohaterem naszych czasów”. Cykl Szkoły Wajdy to 5 otwartych wykładów online połączonych z dyskusją, zachęcających do przyjrzenia się istotnym i społecznie aktualnym tematom, które mogą stanowić inspirację dla młodych twórców filmowych. Mecenasem cyklu jest Fundacja Fabryki Norblina. Gośćmi poprzednich wykładów byli Wojciech Marczewski, Tadeusz Sobolewski, Denijal Hasanović i Maciej Sobieszczański.

Kolejny wykład z tej serii:

30 czerwca | godz. 19.00 – Agnieszka Smoczyńska

Wykłady są otwarte i bezpłatne. Ze względu na sytuację epidemiologiczną spotkania odbywają się w formule online – na żywo na kanale YouTube Wajda School and Studio.

„Artysta zobowiązany jest rozpoznać otaczającą go rzeczywistość oraz przewidzieć i opisać nadchodzące wydarzenia, w tym grożące nam niebezpieczeństwa. Robiąc swoje filmy, mamy przecież dostęp do mediów, współtworzymy je, a tym samym ponosimy współodpowiedzialność za ich treści, sens i wagę. Obojętność staje się zbrodnią, z której ciężko będzie nam się wytłumaczyć” – Wojciech Marczewski, dyrektor programowy Szkoły Wajdy.

Fundacja Fabryki Norblina, która jest mecenasem tego przedsięwzięcia w swoich działaniach wspiera twórców  z różnych dziedzin sztuki, organizując liczne inicjatywy artystyczne, konkursy czy programy stypendialne.

„Fundacja Fabryki Norblina jako mecenas wielu projektów związanych z szeroko rozumianą sztuką pragnie skupiać się na działaniu wokół wybitnych autorytetów. Dotychczas zaprosiliśmy do współpracy wielu wspaniałych muzyków, plastyków, ale także artystów ze świata filmowego. Dzięki temu już wkrótce rozpoczniemy działania skupione wokół bohemy artystycznej. Tym bardziej cieszymy się z naszej współpracy z Wajda School & Studio, wokół której skupione jest grono znaczących autorytetów. To w nich drzemie nauka dla kolejnych pokoleń oraz wrażliwość na dostrzeganie zanikających dziś wartości. O tym właśnie między innymi będzie traktować organizowany przez nas wspólnie cykl wykładów, na które już dziś serdecznie zapraszamy. Niech żyje sztuka!” – mówi Patrycja Słomczyńska z Fundacji Fabryki Norblina.

Galeria