Rekrutacja
Raisa Doroty Migas-Mazur – produkcja Studia Munka SFP i Wajda Studio rozwijana w Szkole Wajdy na kursie dokumentalnym DOK PRO – będzie miała swoją premierę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym, który rozpoczął się wczoraj w Wilnie.

– Co z tego, że jestem uchodźcą? Czy to znaczy, że nie mogę być damą? – pyta bohaterka dokumentu Raisa.

Film Doroty Migas-Mazur przełamuje schematy opowieści o emigrantach ze Wschodu i ich polskich losach. To piękny portret kobiety odważnej i zdeterminowanej, która nigdy nie pozbyła się swoich marzeń. Czeczeńska kobieta  ucieka ze swojego kraju, by zawalczyć o siebie i swoje dzieci. Podejmując decyzję o wyjeździe, wyłamuje się̨ z tradycyjnego systemu. To jedyna możliwość na wyrażenie sprzeciwu wobec zasad obowiązujących w jej rodzinnym kraju i krzywd, jakie ją spotkały. O swoich trudnych doświadczeniach opowiada nauczycielce języka polskiego. To film o kobiecej sile, determinacji, walce o godność i niezależność.

„Raisa to kobieta, która z wielką odwagą walczy o lepsze życie dla siebie i swoich dzieci. Chciałabym, aby w filmie widz mógł odnaleźć nadzieję na to, że nigdy nie jest za późno na zmianę, nawet tak radykalną, jak ucieczka do obcego kraju” – opowiada reżyserka Dorota Migas-Mazur – „To także historia o przemocy domowej, która staje się wyjątkowo trudna w sytuacji, kiedy system, w którym żyjemy, nie chroni nas. Myślę, że w świetle obecnych wydarzeń w Polsce, kiedy stopniowo zabierane jest kobietom prawo do samostanowienia, film staje się także historią ku przestrodze. Realizacja filmu z Raisą była czystą przyjemnością, ponieważ jest to kobieta o wielkiej pogodzie ducha i sile. Jestem jej wdzięczna, że wyruszyła ze mną w tę podróż. Bez jej zaangażowania i wytrwałości ten film nigdy by się nie udał.

Film był rozwijany w ramach kursu dokumentalnego DOK PRO w Wajda School. Powstał w działającym przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich Studiu Munka w ramach wspartego przez PISF programu Pierwszy Dokument. Producentem wykonawczym i koproducentem filmu jest Wajda Studio. Autorką zdjęć jest Magdalena Seweryn. Za montaż odpowiadają: Michał Poddębniak, Adriana F. Castellanos, Dorota Migas-Mazur. Za dźwięk: Irena Suska-Jakuszewska, Anna Rok, Aleksandra Landsmann i reżyserka.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wilnie Kino Pavasaris to największe wydarzenie filmowe na Litwie. 26. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wilnie odbędzie się online w dniach 18 marca – 5 kwietnia 2021 roku. Filmy festiwalowe będą dostępne na specjalnej platformie cyfrowej, a także w telewizji TELIA i kinie „ŽMONĖS”.

Reżyserka filmu Dorota Migas-Mazur jest dokumentalistką i iberystką, właścicielką firmy produkcyjnej Sangaj Studio. Ukończyła Wajda School oraz Reżyserię Filmu Dokumentalnego na London University of the Arts. W latach 2013–2015 współpracowała z Telewizją Polską na stanowiskach montażystki i reporterki. Reżyserowała filmy dla organizacji pozarządowych, m.in. dla 350.org, Ashoka, Amnesty International. Jej krótkometrażowy dokument 7 Hectares Back został wyróżniony m.in. przez magazyn Yale Environment 360 w kategorii najlepszy film ekologiczny. Była stypendystką Prezydenta Miasta Warszawy.