Rekrutacja
Zapraszamy na drugi wykład online z cyklu Kto jest bohaterem naszych czasów?. Spotkanie odbędzie się 31 marca o godz. 19:00, a gościem będzie reżyser i scenarzysta Denijal Hasanović. Mecenasem cyklu jest Fundacja Fabryki Norblina.

Andrzej Wajda mawiał do młodych adeptów sztuki filmowej: „Chcesz zrobić film? Odpowiedz sobie na pytanie kto jest bohaterem naszych czasów”.

Pierwszy z 5 otwartych wykładów online połączonych z dyskusją, poświęconych istotnym i społecznie aktualnym tematom, które mogą stanowić inspirację dla młodych twórców filmowych odbył się 10 marca. Na kolejny zapraszamy jeszcze w tym miesiącu (31.03). Spotkania organizowane w ramach cyklu to nie są wykłady akademickie, lecz opowieści przystępne dla publiczności w formie godzinnej rozmowy. Każdy wykład zakończy sesja pytań i odpowiedzi.

Wydarzenia są otwarte i bezpłatne. Zapraszamy studentów, absolwentów szkół filmowych, ale także wszystkie osoby pasjonujące się kinem, sztuką zaangażowaną, ambitnym filmem, a także społecznych aktywistów. Ze względu na sytuację epidemiologiczną wykłady odbywają się w formule online – na żywo na kanale YouTube Wajda School and Studio. Po zakończeniu transmisji fragmenty wykładów będą dostępne na kanałach YouTube Wajda School and Studio oraz Fundacji Fabryki Norblina.

LINK DO SPOTKANIA

Cykl zainaugurowało spotkanie z Wojciechem Marczewskim – wybitnym reżyserem i scenarzystą, współzałożycielem, wiceprezesem i dyrektorem programowym Wajda School & Studio oraz Tadeuszem Sobolewskim – znakomitym krytykiem filmowym, dziennikarzem Gazety Wyborczej i miesięcznika KINO.Gośćmi kolejnych wykładów będą:

31 marca | godz. 19:00 – Denijal Hasanović
Reżyser i scenarzysta. Ukończył reżyserię w Szkole Filmowej w Łodzi. Jego film dyplomowy List miał premierę na 52. Berlinale oraz otrzymał nagrodę CIVISEUROPE za Najlepszy Europejski Film. List został sprzedany do 18 krajów. Jego pełnometrażowy debiut Catalina miał premierę w Konkursie 1-2 na 33. Warszawskim Międzynarodowym Festiwalu Filmowym. Na Eurocine 2018 w Kolumbii Catalina otrzymała nagrodę Premio Pelicula de Verdad za Najlepszy Film. Kierownik kursu scenariuszowego SCRIPT w Szkole Wajdy. Tutor międzynarodowego programu dla profesjonalistów filmowych EKRAN+ (Szkoła Wajdy).

28 kwietnia | godz. 19:00 – Maciej Sobieszczański

26 maja | godz. 19:00 – Kinga Dębska

30 czerwca | godz. 19:00 – Agnieszka Smoczyńska

„Artysta zobowiązany jest rozpoznać otaczającą go rzeczywistość oraz przewidzieć i opisać nadchodzące wydarzenia, w tym grożące nam niebezpieczeństwa. Robiąc swoje filmy, mamy przecież dostęp do mediów, współtworzymy je, a tym samym ponosimy współodpowiedzialność za ich treści, sens i wagę. Obojętność staje się zbrodnią, z której ciężko będzie nam się wytłumaczyć” – Wojciech Marczewski, dyrektor programowy Szkoły Wajdy.

Fundacja Fabryki Norblina, która jest mecenasem tego przedsięwzięcia, w swoich działaniach wspiera twórców  z różnych dziedzin sztuki, organizując liczne inicjatywy artystyczne, konkursy czy programy stypendialne.

„Fundacja Fabryki Norblina jako mecenas wielu projektów związanych z szeroko rozumianą sztuką, pragnie skupiać się na działaniu wokół wybitnych autorytetów. Dotychczas zaprosiliśmy do współpracy wielu wspaniałych muzyków, plastyków, ale także artystów ze świata filmowego. Dzięki temu już wkrótce rozpoczniemy działania skupione wokół bohemy artystycznej. Tym bardziej cieszymy się z naszej współpracy z Wajda School & Studio, wokół której skupione jest grono znaczących autorytetów. To w nich drzemie nauka dla kolejnych pokoleń oraz wrażliwość na dostrzeganie zanikających dziś wartości. O tym właśnie między innymi będzie traktować organizowany przez nas wspólnie cykl wykładów, na które już dziś serdecznie zapraszamy. Niech żyje sztuka!” – mówi Patrycja Słomczyńska z Fundacji Fabryki Norblina.

Galeria