Rekrutacja
Koprodukcja Wajda Studio Między nami w reż. Doroty Proby i rozwijany na kursie DOK PRO film Powiedz mi coś jeszcze w reż. Martyny Peszko znalazły się w programie Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych Hot Docs.

Między nami

Film Doroty Proby zakwalifikował się do sekcji World Showcase. Między nami to intymny portret trzech związków. Pary decydują się podjąć szczerą rozmowę zainicjowaną zestawem pozornie prostych pytań. Powoli tworzy się przestrzeń do wymiany skrywanych emocji i wyznań. Film jest niepozbawionym humoru obrazem współczesnej miłości. Reżyserka zgłębia znaczenie bliskości i obecności drugiego człowieka.

„Ten film powstał z intencją przyjrzenia się, czym jest miłość. Był to niezwykły proces, bo wiązał się z tym, aby otworzyć się przed najbliższym człowiekiem. Okazuje się, że nawet będąc ze sobą, mamy wciąż wiele ważnych i nowych rzeczy sobie do powiedzenia. To, co mnie rozbraja, to szczerość i uniwersalność tych rozmów. Myślę, że każdy ma szansę odnaleźć się w tych rozmowach” – mówi reżyserka Dorota Proba.

Autorką zdjęć jest Weronika Bilska. Film był rozwijany w ramach kursu DOK PRO w Szkole Wajdy. Producentem filmu jest działające przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich Studio Munka. Koproducentem i producentem wykonawczym dokumentu jest Wajda Studio.

Film Doroty Proby możecie obejrzeć na platformie VOD Millennium Docs Against Gravity.

Powiedz mi coś jeszcze

Powiedz mi coś jeszcze, reż. Martyna Peszko

Film pokazany zostanie na Hot Docs w sekcji Shorts.

Powiedz mi coś jeszcze Martyny Peszko (produkcja: Natalia Grzegorzek Koskino) rozwijany podczas kursu DOK PRO to krótkometrażowy debiut dokumentalny reżyserki. W filmie przyglądamy się Martynie, która opiekuje się chorą na stwardnienie zanikowe boczne mamą. To minimalistyczna kronika wyzwań, jakich wymaga pielęgnacja sparaliżowanego człowieka, a także wysiłków podejmowanych przez córkę, by – może po raz ostatni – porozumieć się z mamą, która komunikuje się ze światem jedynie poprzez ruchy gałek ocznych.

Gratulujemy naszym zdolnym reżyserkom oraz Natalii Grzegorzek, absolwentce programu EKRAN+ i trzymamy kciuki za kolejne sukcesy!

Hot Docs to jeden z najważniejszych festiwali filmów dokumentalnych na świecie. W 2019 roku nagrodę otrzymała produkcja Wajda Studio Symfonia Fabryki Ursus w reż. Jaśminy Wójcik.

Program Pierwszy Dokument oraz kurs DOK PRO zostały wsparte przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Galeria