Rozbite Marzenia. 1918–1939 (tytuł oryginalny: Clash of Futures) to przedsięwzięcie niemieckiej firmy LOOKS Film GmBH, w którego realizację zaangażowało się 15 stacji telewizyjnych, zarówno europejskich, jak i amerykańskich. Wśród nich są m.in. ARTE, ORF, SWR, WDR, Netflix oraz Telewizja Polska S.A., która pełni rolę jedynego polskiego nadawcy serialu. Za reżyserię i scenariusz odpowiadają Jan Peter i Frederic Goupil. Zdjęcia powstały w Luksemburgu, Belgii oraz Niemczech.
Wajda Studio było partnerem tej realizacji w Polsce. Ośmioodcinkowy serial to historia odradzającej się po I wojnie światowej Europy, widziana z perspektywy mężczyzn i kobiet z Francji, Niemiec, Włoch, Wielkiej Brytanii, Austrii, Szwecji i Polski, którzy starają się odnaleźć w nowym, powojennym świecie. Sceny fabularne osadzone są w kontekście wydarzeń historycznych i zostały wzbogacone unikatowymi materiałami archiwalnymi.
Klimat tamtych czasów poznajemy m.in. dzięki zapisanym w dziennikach wspomnieniom oraz fragmentom listów, telegramów czy artykułów prasowych z epoki. Oglądamy losy bohaterów, którzy poprzez swoje wybory i przekonania zostają wciągnięci w konflikt dwóch najgroźniejszych XX-wiecznych ideologii: komunizmu i faszyzmu. Wśród bohaterów serialu zobaczymy między innymi Polę Negri, w której rolę wcieliła się Michalina Olszańska – znana z m.in. Córek dancingu Agnieszki Smoczyńskiej i serialu Netfilx 1983. Jej matkę – Eleonorę Chałupiec zagrała Małgorzata Zajączkowska, która niedawno pojawiła się w takich filmach jak Zaćma Ryszarda Bugajskiego czy Noc Walpurgi Marcina Bortkiewicza. W serialu wystąpiło w sumie 120 aktorów z 6 państw oraz około 800 statystów. Premiera Rozbitych marzeń. 1918–1939 przypadła w 100. rocznicę rozpoczęcia Kongresu Wersalskiego zakończonego traktatem pokojowym ustanawiającym nowy ład w Europie.
Zwiastun pierwszego odcinka serialu Rozbite Marzenia. 1918–1939
fot. główna Ricardo Vaz Palma