Rekrutacja
Ptitsa Aliny Maksimenko, najnowsza produkcja Wajda Studio, rozwijana na kursie Dok Pro zakwalifikowała się do konkursu Flash na festiwalu FID Marseille.

W konkursie Flash pokazanych zostanie 18 filmów z 12 krajów, wśród których znalazł się nasz krótkometrażowy film dokumentalny Ptitsa. Opiekunami artystycznymi polsko-ukraińskiego filmu są wykładowcy Szkoły Wajdy: Marcel Łoziński, Vita Żelakeviciute, Maciej Cuske, Wojciech Marczewski. Francuski festiwal rozpocznie się 5 lipca i potrwa do 11 lipca.

Daty pokazów filmu na FID Marseille

  • 7.07.2022, 14:00, Variétés 1
  • 9.07.2022, 18:30, Cinéma Artplexe
  • 10.07.2022, 10:00, Cinéma Artplexe

Ptitsa

Historia osadzona w czasie pandemii rozgrywa się we wspólnym mieszkaniu matki i jej dorosłej córki. W jednej części domu w trybie on-line działa szkoła muzyczna mamy, która jest nauczycielką gry na fortepianie i kontaktuje się tylko ze swoimi uczniami. W drugiej części zaś znajduje się pracownia malarska jej córki Aliny. Mimo dzielenia wspólnej przestrzeni ich światy praktycznie nie łączą się ze sobą. Pewnego dnia Alina dowiaduje się o wypadku, w wyniku którego ginie Katia, córka jej przyjaciółki. Od tej chwili jesteśmy świadkamii nieprzynoszących ukojenia rozmów telefonicznych pomiędzy Aliną a jej przyjaciółką. Tragiczna historia Katii połączy główne bohaterki.

Twórcy

Scenariusz, reżyseria, zdjęcia, dźwięk na planie: Alina Maksimenko
Wystąpili: Tatiana Maksimenko, Alina Maksimenko, Inna Trufanova (Głos), Sergii Cherepanov (Głos)
Współpraca reżyserska, montaż, postprodukcja obrazu: Feliks Mirosław Mamczur
Muzyka: Vladimir Tarasov
Producenci: Katarzyna Madaj-Kozłowska, Filip Marczewski
Współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Produkcja: Wajda Studio
Strona filmu Strona festiwalu

Galeria