Rekrutacja
Polską premierę na festiwalu w Konkursie Polskim będzie miała nowa produkcja Wajda Studio – W ZAWIESZENIU naszej absolwentki - Aliny Maksimenko.

Film Aliny to zapis pierwszych dni wojny w Ukrainie z perspektywy jednej rodziny. „Osią filmu są video notatki z pierwszych dni wojny, udokumentowane w formie swego rodzaju pamiętnika, w którym starałam się zapisywać własne przemyślenia i emocje. Zrozumieć, co naprawdę się dzieje, czym jest ta wojna, którą ja i otaczający mnie ludzie znaliśmy dotychczas jedynie z książek, filmów i opowiadań, a która nagle stała się naszą straszliwą rzeczywistością.”- mówi reżyserka. Dokument miał swoją światową premierę w ramach  International Feature Film Competition na festiwalu Visions du Réel w szwajcarskim Nyon (12-21 kwietnia 2024) jako jeden z 3 filmów z Polski. 

Filmy naszych absolwentów na MDAG

Filmem otwarcia festiwalu w Warszawie będzie Ostatnia wyprawa Elizy Kubarskiej - absolwentki naszego kursu DOK PRO. Autorem zdjęć do filmu jest m.in. Marcin Sauter także absolwent DOK PRO i jeden z prowadzących nasze PRZEDSZKOLE FILMOWE. Ostatnia wyprawa startuje w tegorocznym Konkursie Polskim, obok filmu Edyty Wróblewskiej (Gdy powieje Harmattan) absolwentki pierwszej edycji kursu DOK PRO, a później także naszej wykładowczyni (Przedszkole Filmowe). Autorem zdjęć jest także Marcin Sauter.

    
W Konkursie Filmów Krótkometrażowych z kolei Świeżak w reżyserii Michała Edelmana i Tomasza Pawlika, który jest absolwentem PRZEDSZKOLA FILMOWEGO.

Progress Pitching Session
Piątek, 10 maja | 11:00 | Państwowe Muzeum Etnograficzne

Wydarzenie poświęcone interesującym wizualnie, kreatywnym projektom dokumentalnym o międzynarodowym potencjale. Dobra okazja, żeby poznać filmy w każdej fazie rozwoju, od konceptu do postprodukcji, które szukają możliwości międzynarodowych koprodukcji lub dystrybucji. W sesji wezmą udział nasi absolwenci i wykładowca ze swoimi filmami:

Frontline, reż. Alisa Kovalenko
My Father, The Iceman, reż. Łukasz Kowalski
Sugarland, reż. Julia Groszek
Kandydaci Śmierci, reż. Maciej Cuske (wykładowca DOK PRO)

W Short Pitch Program startuje z kolei absolwentka PRZEDSZKOLA FILMOWEGO Maja Markowska z filmem WORM-EATEN.

Pitchujące projekty trafią na stworzoną specjalnie na potrzebę MDAG Industry stronę w ramach Pitch the Doc - platformy skoncentrowanej na promocji wyselekcjonowanych projektów filmów dokumentalnych. Działa jako centrum online, które łączy wszystkie zaangażowane strony: filmowców, tutorów, producentów, decydentów. 

Pole Position – Pitching
Sobota, 11 maja | 12:00 | Państwowe Muzeum Etnograficzne

W eksperymentalnym pitchingu polskich filmów, które są już ukończone i znajdują się w programie 21. Millennium Docs Against Gravity wezmą udział:

W zawieszeniu, reż. Alina Maksimenko
Gdy powieje Harmattan, reż. Edyta Wróblewska
Ostatnia wyprawa, reż. Eliza Kubarska
Świeżak, reż. Tomasz Pawlik, Michał Edelman

Krótkie prezentacje zachęcają zagranicznych gości do obejrzenia filmu, włączenia w program ich festiwalu czy objęcia dystrybucją. To wyjątkowa okazja dla filmowców, żeby zainteresować najlepszych specjalistów z branży swoimi ukończonymi projektami, które już rozpoczęły ścieżkę festiwalową.