Rekrutacja
Wojciech Marczewski - wybitny reżyser, scenarzysta i pedagog, nasz Mistrz i współzałożyciel Wajda School - będzie miał swoją gwiazdę w łódzkiej Alei Sław przy Piotrkowskiej. Odsłonięcie gwiazdy to wspólny projekt Festiwalu Transatlantyk, Narodowego Centrum Kultury Filmowej i Łódź Miasto Filmu UNESCO.

W trakcie festiwalu odbędzie się retrospektywa twórczości Wojciecha Marczewskiego, prezentująca wszystkie jego pełne metraże, a także master class. 

Uroczystość odsłonięcia gwiazdy odbędzie się 13 lipca o godz. 12:00 przy Piotrkowskiej 70 w Łodzi. To 73. gwiazda łódzkiej Walk of Fame. Bezpośrednio po uroczystości odbędzie się otwarte spotkanie z Wojciechem Marczewskim w Club 77 przy Piotrkowskiej 77. Gwiazda Wojciecha Marczewskiego została ufundowana przez Miasto Łódź w ramach projektu Łódź Miasto Filmu UNESCO. Wydarzenie towarzyszy tegorocznej odsłonie festiwalu Transatlantyk, podczas której będzie można zobaczyć retrospektywę Mistrza. Organizatorzy zapraszają łodzian na pokazy wszystkich filmów kinowych reżysera, w tym legendarną Ucieczkę z kina Wolność, której akcja toczy się w Łodzi oraz dwóch mniej znanych filmów telewizyjnych: Klucznik oraz Czas zdrady. Twórca będzie gościem Festiwalu, a spotkania z nim będą częścią otwartego programu wydarzeń towarzyszących pokazom filmowym.

Pierwszym kinowym filmem Wojciecha Marczewskiego były Zmory; adaptacja powieści Emila Zegadłowicza została okrzyknięta jednym z najbardziej spektakularnych debiutów w polskim kinie – reżyser otrzymał za nią m.in. Nagrodę Główną Jury na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, nagrodę im. Andrzeja Munka i nagrodę OCIC na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w San Sebastián.

Do sugestywnie przedstawionej tematyki świata dziecięcego z jego emocjami, przeczuciami i fascynacjami powrócił trzy lata później w Dreszczach – niepokojącym obrazie dorastania w epoce stalinizmu, nagrodzonym Srebrnym Niedźwiedziem, nagrodą FIPRESCI, nagrodą OCIC i nagrodą Międzynarodowego Zrzeszenia Klubów Filmowych na MFF w Berlinie oraz Nagrodą Główną Jury FPFF w Gdyni.

W 1990 roku zrealizował film Ucieczka z kina Wolność, w którym rozprawiał się z absurdami życia w PRL-u. Dzieło zostało obsypane najważniejszymi laurami filmowymi w kraju, otrzymując Złote Lwy, oraz nagrody: dziennikarzy, Prezesa Komitetu d/s Radia i Telewizji i Szefa Kinematografii na FPFF w Gdyni, a także Złotą Kaczkę i Złotą Taśmę. W filmie Weiser (2000) powrócił do tematu dojrzewania.

Jest znakomitym pedagogiem – wykładał reżyserię w Niemczech, Danii, Szwajcarii i Holandii. Był dziekanem Wydziału Reżyserii w The National Film and TV School of Great Britain w Londynie. Od 1998 roku jest wykładowcą na Wydziale Reżyserii Szkoła Filmowa w Łodzi / PWSFTviT. W roku 2001 uzyskał tytuł naukowy profesora sztuki filmowej. Jest współzałożycielem i jednym z głównych wykładowców działającej od 2002 roku w Warszawie Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy (dziś Wajda School), w której pełni też funkcję Dyrektora Programowego.

Był opiekunem artystycznym wielu debiutów fabularnych, m.in. Pogrzebu Kartofla J. J. Kolskiego, 300 mil do nieba M. Dejczera, Balangi Ł. Wylężałka, Listu D. Hasanovića, Erratum M. Lechkiego, i pomysłodawcą programu 30 minut.

W latach 2008–2014 był członkiem Rady Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, w latach 2011–2014 jej przewodniczącym. Jest też członkiem Polskiej i Europejskiej Akademii Filmowej. Od roku 2017 przewodniczący Rady Programowej Festiwalu Filmowego w Gdyni. Dwukrotnie uhonorowany Nagrodą Ministra Kultury. Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla kultury narodowej oraz za osiągnięcia w twórczości artystycznej.

Galeria