„W tym roku na konkurs przysłano bardzo wiele różnorodnych gatunkowo i tematycznie tekstów na wysokim poziomie warsztatowym. Do ścisłego finału trafiły scenariusze wracające do trudnych i rzadko opisywanych momentów w historii Polski (jak np. powstanie kościuszkowskie), ale ważnych dla zrozumienia naszej obecnej sytuacji. Autorom udało się poprzez te opowieści z dalekich czasów opowiedzieć emocjonalne historie na wskroś współczesne i uniwersalne w przesłaniu o wartościach ponadczasowych, takich jak miłość, uczciwość czy lojalność” – podsumowuje członkini jury Anna Waśniewska-Gill.
W kategorii FILM jury w składzie: Maciej Karpiński, Michał Komar, Magdalena Łazarkiewicz, Grzegorz Łoszewski i Anna Waśniewska-Gill wybrało scenariusze:
Rachela – Aleksandra Bogucka
Zabijać siebie – Jarosław Banaszek i Michał Godzic
Deep Frozen Goods – Anna Maliszewska i Przemysław Chruścielewski
Knebel – Piotr Hadyna
Kos – western kościuszkowski – Michał A. Zieliński
Szmery – Natalia Ossowska
Teatrzyk cieni – Michał Jachimek
W kategorii AUDIO jury w składzie: Jakub Barzak, Janusz Kukuła i Krzysztof Terej wybrało scenariusze:
Pokutnicy – Marek Prandota
Myśli i uczucia dozwolone – Ewa Małecki
Gram o wszystko – Gabriela Łazarkiewicz
Za wolność Waszą i Naszą – Arkadiusz Pilch
Wszyscy finaliści będą mogli skorzystać z konsultacji scenariuszowych w Szkole Wajdy.
Na laureatów czekają nagrody:
W kategorii FILM:
Nagroda Stowarzyszenia Filmowców Polskich – 15 000 PLN
Nagroda Stowarzyszenia Autorów ZAiKS – 10 000 PLN
W kategorii AUDIO:
Nagroda STORYTEL – 10 000 PLN oraz realizacja słuchowiska
Synopsisy finałowych prac pojawią się w sekcji SCENARIUSZE na stronie internetowej Konkursu po Gali Zamknięcia festiwalu Mastercard Off Camera w Krakowie, która odbędzie się online 25 września.
Głównym celem SCRIPT PRO jest wspieranie scenarzystów na początku kariery. Konkurs jest przeznaczony dla debiutantów oraz autorów, którzy mają w swoim dorobku nie więcej niż dwa zrealizowane scenariusze pełnometrażowego filmu fabularnego. W nowej kategorii konkursowej – AUDIO – oceniane są oryginalne scenariusze słuchowisk o długości 90 minut i słuchowisk dwuodcinkowych (2 x 45 min.).
Organizatorami konkursu są Wajda School i Mastercard OFF CAMERA we współpracy ze Stowarzyszeniem Filmowców Polskich, Stowarzyszeniem Autorów ZAiKS oraz Storytel.