„Wierzymy, że film może zmieniać świat. Wierzymy w mądre, ambitne kino autorskie. Dlatego pomagamy młodym twórcom robić filmy".
W roku 2002, z inicjatywy Andrzeja Wajdy i Wojciecha Marczewskiego, powstała w Warszawie Mistrzowska Szkoła Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy oraz Fundacja Edukacji Filmowej Andrzeja Wajdy. Obaj założyciele zaoferowali unikalne wówczas na skalę europejską programy dla profesjonalistów, łączące edukację z produkcją filmową, podczas których doświadczeni twórcy filmowi pracują z uczestnikami nad najlepszą wizją artystyczną ich własnych projektów – od etapu developmentu scenariuszowego, przez dokumentację, zdjęcia, produkcję, postprodukcję aż po prezentację filmu na rynku. W 2011 roku Mistrzowska Szkoła Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy przyjęła nazwę Wajda School. Honorowy patronat nad Szkołą Wajdy sprawuje Europejska Akademia Filmowa.
Kolejnym milowym krokiem w rozwoju Szkoły było powstanie Wajda Studio. Powołane w 2011 roku przez Andrzeja Wajdę i Wojciecha Marczewskiego studio produkcyjne, podobnie zresztą jak Wajda School, stawia na otwartą współpracę międzynarodową oraz koprodukcje.
Dorobek Studia to ponad 100 wyprodukowanych filmów dokumentalnych i fabularnych, ponad 250 etiud, dziesiątki pokazów i nagród na największych festiwalach filmowych, takich jak Berlinale, MFF w San Sebastian, MFF w Karlowych Warach, Hot Docs, IDFA czy też DOK Leipzig, a także na polskich festiwalach w Krakowie, Gdyni, Warszawie czy Koszalinie. Filmy tutaj realizowane otrzymywały zarówno statuetkę, jak i nominacje do Europejskiej Nagrody Filmowej, a nawet do Oscara®. Studio zostało dwukrotnie nagrodzone jako Najlepszy Producent Dokumentów i Krótkich Metraży na Krakowskim Festiwalu Filmowym. Otrzymało również nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej za organizację programu EKRAN+ w kategorii Program Kształcenia Profesjonalnego.
EKRAN+ – międzynarodowy program dla profesjonalistów filmowych
STUDIO PRÓB – kurs fabularny
DOK PRO – kurs dokumentalny
SCRIPT – kurs scenariuszowy
DEVELOPMENT KREATYWNY – kurs dla producentów
ONLINE KAMERA – internetowy kurs dla początkujących
REŻYSERIA RADIOWA – kurs przygotowujący do realizacji słuchowisk radiowych
AKADEMIA ŚWIATŁA – kurs dla oświetlaczy
FISHING SOUND – kurs dla mikrofoniarzy
PRZEDSZKOLE FILMOWE – kurs dla licealistów i studentów pierwszych lat studiów.
Uczestnicy naszych kursów rozwijają swoje projekty pod okiem takich mistrzów kina i laureatów najważniejszych nagród filmowych, jak m.in. Wojciech Marczewski, Paweł Pawlikowski, Volker Schloendorff, Udayan Prasad, Ildikó Enyedi czy Marcel Łoziński.
W gronie naszych absolwentów są twórcy, którzy odnoszą już znaczące sukcesy zarówno w kraju, jak i zagranicą, m.in. Agnieszka Smoczyńska (Fuga, Córki Dancingu), Anna Zamecka (Komunia), Aneta Kopacz (Joanna), Grzegorz Zariczny (Fale), Bartek Konopka (Królik po berlińsku, Lęk wysokości, Krew Boga), Paweł Maślona (Atak paniki), Greg Zgliński (Wymyk), Teresa Czepiec (Superjednostka), Eliza Kubarska (K2. Dotknąć nieba), Marcin Sauter (Kino objazdowe, Na północ od Kalabrii), Maciej Cuske (Kuracja, Na niebie na ziemi) i wielu innych.
Wśród najbardziej nagradzanych tytułów, które były rozwijane w Wajda School oraz zostały wyprodukowane w Wajda Studio, znalazły się filmy zarówno dokumentalne, krótkometrażowe, jak i pełnometrażowe.
Bukolika Karola Pałki premierowo pokazywana w sekcji Semaine de la Critique na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno, nagrodzona Srebrnym Gołębiem na Dok Leipzig i Nagrodą dla Najlepszego Filmu w Konkursie Polskim na Millennium Docs Against Gravity. Symfonia Fabryki Ursus Jaśminy Wójcik uhonorowana nagrodą Best Mid-Length Documentary Award na Hot Docs Canadian International Documentary Festival 2019. Komunia Anny Zameckiej nagrodzona w roku 2017 Europejską Nagrodą Filmową w kategorii Najlepszy Europejski Film Dokumentalny. Ponadto obraz Anny Zameckiej jest m.in. laureatem Nagrody Tygodnia Krytyki Filmowej w Locarno, a także Polskiej Nagrody Filmowej „Orzeł” 2017 w kategorii Najlepszy Film Dokumentalny. Produkcja naszej absolwentki dzięki dostaniu się na skróconą listę Oscarową miała szansę ubiegać się o nominację do Oscara 2019 w kategorii Najlepszy dokument; Joanna Anety Kopacz, która w 2015 roku otrzymała nominację do Oscara® w kategorii Najlepszy Dokument Krótkometrażowy; Paparazzi Piotra Bernasia, który na Krakowskim Festiwalu Filmowym otrzymał nagrodę EFA jako najlepszy film europejski (dzięki nagrodzie film otrzymał nominację do Europejskiej Narody Filmowej w kategorii film krótkometrażowy);
Mleczny brat Vahrama Mkhitayana nagrodzony na festiwalach w Gdyni, Kijowie, Anger, Erywaniu i Koszalinie. Trójka do wzięcia Bartka Konopki; Aria Diva Agnieszki Smoczyńskiej; Glasgow Piotra Subbotki.
Performer Macieja Sobieszczańskiego i Łukasza Rondudy – laureat THINK: FILM AWARD na 65. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie. Nasze produkcje dostępne są m.in. na kanale YouTube Wajda School and Studio oraz w serwisach Vod.pl, Ninateka.pl i Dafilms.pl.
Od 10 lat Szkoła wraz z festiwalem Mastercard Off Camera i we współpracy z SFP i ZAiKS organizuje prestiżowy konkurs scenariuszowy SCRIPT PRO, będący kontynuacją międzynarodowego konkursu Hartley-Merrill. To najważniejszy polski konkurs dla scenarzystów będących na początku kariery. Dla młodych twórców jest szansą na rozwój, a dla producentów gwarancją, że finałowe teksty, wybrane spośród kilkuset zgłoszeń, zasługują na uwagę. Integralnym elementem SCRIPT PRO jest rozwój finałowych tekstów w Szkole Wajdy pod okiem czołowych polskich filmowców, scenarzystów i konsultantów. Dotychczas wyróżnione w konkursie SCRIPT PRO scenariusze filmów fabularnych, które zostały już przeniesione na ekran, to tak znane i wielokrotnie nagradzane tytuły, jak nominowany w tym roku do Oscara film Boże ciało Jana Komasy według scenariusza Mateusza Pacewicza – laureata z 2016 r., Bogowie Łukasza Palkowskiego według scenariusza Krzysztofa Raka (finalista 2013), Córki Dancingu Agnieszki Smoczyńskiej według scenariusza Roberta Bolesty (finalista 2013), Ostatnia rodzina Jana P. Matuszyńskiego według scenariusza Roberta Bolesty (finalista Hartley-Merrill 2010) czy Zabawa, zabawa Kingi Dębskiej – współautorką scenariusza jest Mika Dunin – (finalistki 2017). Od 2020 roku konkurs otworzył się na nową kategorię – scenariuszy produkcji AUDIO we współpracy ze Storytel i Teatrem Polskiego Radia.
Wajda School jest też od wielu lat obecna na międzynarodowym rynku edukacyjnym. Inicjuje i współorganizuje szereg wydarzeń i programów dla młodych twórców filmowych. Współorganizowała między innymi: międzynarodowe warsztaty scenariuszowe Script Factory, warsztaty dokumentalne Eso Doc, program dokumentalny Reflection, warsztaty dokumentalne Rosja-Polska, program dokumentalny Trianlge Dialogue – Polska-Niemcy-Izrael, międzynarodowe konferencje Into the Future (Zurich, Oslo, Berlin), warsztaty produkcji i post-produkcji Digital Production Challenge, warsztaty dokumentalne DocRestart, oraz scenariuszowe Constellations i Sources. Wajda School była także pomysłodawcą i organizatorem konferencji Bohater naszych czasów. Jest inicjatorem programu „30 minut”. Więcej informacji o Szkole znajdziecie w zakładkach: