Rekrutacja
W tym roku aż trzy nowe tytuły trafią do dystrybucji festiwalowej.

Stitched Steps Aliny Maksimenko to najnowsza produkcja dokumentalna Wajda Studio, która otrzymała pełne wnioskowane dofinansowanie z PISFu w ramach priorytetu Rozwój i produkcja filmów dokumentalnych polsko-ukraińskich inicjatyw filmowych.

Dokument jest zapisem osobistych wojennych doświadczeń reżyserki podczas inwazji Rosji na Ukrainę.

Opis filmu

Szpital w Kijowie. To tutaj Alinę zastaje wojna. Szpitalną rutynę przerywają pełne niepokoju rozmowy o nadciągającym zagrożeniu. Szpital ewakuuje pacjentów. Alina ucieka do rodziców na wieś pod Kijowem. Przez pierwszy miesiąc wojny wszyscy starają się żyć normalnie. Matka prowadzi lekcje online, ojciec opiekuje się kotami, a Alina rejestruje bieżące wydarzenia. Odgłosy zbliżającego się frontu zmuszają rodzinę do zmiany perspektywy. Zmienia się sposób patrzenia i odczuwania. Gdy pojawia się groźba okrążenia wsi, sąsiedzi opuszczają domy. Pod osłoną nocy Alina z rodzicami również pośpiesznie się pakują. Jednak ojciec tuż przed świtem postanawia zostać.

To już drugi film reżyserki Stitched Steps, który realizuje pod naszą pieczą. Pierwszy, Ptitsa, rozwijany na kursie Dok Pro, zakwalifikował się do konkursu dokumentalnych szortów na Camerimage Festival i do międzynarodowego konkursu filmów krótko- i średniometrażowych na RIDM – International Documentary Festival w Montrealu. Swoją światową premierę Ptitsa miała w lipcu ubiegłego roku na festiwalu FIDMarseille we Francji.

Kolejny zapowiedziany tytuł to Trzy opowiadania o Basi – reżyserski debiut Mateusza Pietraka, krótkometrażowy dokument o energicznej pani po osiemdziesiątce. Poznajemy intymny portret Basi, którą obserwujemy w różnych życiowych rolach – jako babcię, matkę, siostrę i aktorkę. W prostych scenach z jej codziennego życia humor spotyka się z nostalgią. Film porusza przy tym istotne tematy miłości, starzenia się i śmierci. Przemijanie jest motywem przewodnim, który w pełni wybrzmiewa w nieprzewidywalnym finale.

Jeszcze mnie nie znasz, krótkometrażowy dokument w reżyserii Joanny Krzyżewskiej to ostatnia z naszych trzech nadchodzących propozycji.

Ona, on i niespodziewana wiadomość o ciąży. Jej wątpliwości i jego pokerowa mina.

Ona przeżywa skrajne emocje, do których czasem aż wstyd się przyznać. On konsekwentnie remontuje mieszkanie i czuje, że nie ma miejsca na słabość. W tym wszystkim trzymają się jednak za ręce. Codzienność, podszyta łzami i niezrozumieniem, układa się w intymny portret pary, która musi poznać się na nowo. 

Jak wspomniała sama reżyserka: „Film powstał w szczególnym czasie w moim życiu - podczas niespodziewanej ciąży. Poprosiłam partnera o czynny udział w tworzeniu swoistego archiwum domowego, by złapać ten szczególnie pokręcony czas…”.

Zapraszamy do śledzenia naszej strony oraz kanałów społecznościowych, gdzie będziemy informowali o terminach premier.