Rekrutacja
Wspaniałe wiadomości dotarły do nas z Berlinale. Złoty Niedźwiedź i nagroda GWFF dla najlepszego pełnometrażowego debiutu trafiły do absolwentek programu EKRAN+ i Studio Prób. Gratulacje!

Tegoroczna ceremonia rozdania nagród na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie okazała się wyjątkowo szczęśliwa dla naszych absolwentek.

fot. Kurdwin Ayub ©Piero Chiussi / Berlinale 2022

Nagroda GWFF dla najlepszego pełnometrażowego debiutu powędrowała do Kurdwin Ayub za film Sonne. Projekt rozwijany był na kursie Ekran+ w 2017 roku.

Jest to kolejny projekt rozwijany na kursie EKRAN+, który otrzymał nagrodę dla najlepszego debiutu na Berlinale. Wcześniej nagrodę za najlepszy debiut w Berlinie otrzymała Carla Simón za film Lato 1993 (rozwijany na EKRAN+ w 2015 roku), która w tym roku otrzymała  Złotego Niedźwiedzia za film Alcarràs.

fot. Carla Simón ©Piero Chiussi / Berlinale 2022

To nie wszystkie dobre informacje z Berlinale. Maryna Er Gorbach, uczestniczka kursu Studio Prób otrzymała Nagrodę Jury Ekumenicznego za Klondike. Film pokazywany był w konkursie Panorama. Była to jego europejska premiera. Światowa premiera odbyła się niedawno na festiwalu Sundance. W konkursie Generation 14plus jednym z nagrodzonych filmów został Blue Noise, którego współscenarzystką jest absolwentka Dok Pro Małgorzata Zglińska. Film otrzymał wyróżnienie specjalne jury.

Naszym absolwentkom życzymy kolejnych sukcesów i mamy nadzieję, że wszystkie trzy filmy będziemy mogli oglądać niedługo w polskich kinach.

EKRAN+

EKRAN+ to międzynarodowy program dla reżyserów i reżyserów/scenarzystów.

Dzięki udziałowi w EKRAN+ początkujący filmowcy mają szansę rozwijać i zrealizować scenę ze swojego przyszłego filmu pod okiem uznanych na świecie twórców m.in. Wojciecha Marczewskiego (dyrektora Programu EKRAN+), Pawła Pawlikowskiego, Ildikó Enyedi, Antoine’a Jaccouda, Udayana Prasada, Marilyn Milgrom, Margaret Glover, Denijala Hasanovicia, Volkera Schlöndorffa, Roshanak Behesht Nedjad czy Christopha Hochhäuslera.

EKRAN+ to wspólny projekt Wajda Studio i Szkoły Wajdy, Focal, Austriackiego Instytutu Filmowego, Chorwackiego Funduszu Audiowizualnego, Litewskiego Centrum Filmowego ze wsparciem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Partnerami technologicznymi są Heliograf i Koi Studio.

Zgłoś się na EKRAN+

A chętnych, którzy chcieliby wziąć udział w międzynarodowym programie dla reżyserów i reżyserów/scenarzystów EKRAN+, zachęcamy do przesyłania aplikacji. Nabór do tegorocznej edycji trwa do 28 lutego. Szczegóły znajdują się w tej informacji.

Galeria