Rekrutacja
Trzy filmy naszych absolwentek znalazły się w konkursie filmów dokumentalnych 50. Lubuskiego Lata Filmowego. Wydarzenie odbędzie się w dniach 29 sierpnia – 5 września w Łagowie. Zapraszamy Was serdecznie do Łagowa!

Blisko ziemi

Blisko ziemi to pierwszy film Pauliny Sikory, który młoda reżyserka rozwijała na kursie Przedszkole Filmowe. Tytuł może się już poszczycić nagrodami na festiwalach Młodzi i Film (nagroda główna w konkursie krótkometrażowych debiutów filmowych) oraz na OKFA (Grand Prix). Bohaterami filmu są Małgorzata i Mariusz – mieszkańcy małego miasteczka w południowo-wschodniej Polsce. Obraz to intymny portret ich współzależnego związku, na stałe naznaczonego przez alkoholizm jednego z partnerów. Pomimo ciągłych napięć, w ich relacji jest dużo troski i subtelnych gestów miłości.

reżyseria, zdjęcia: Paulina Sikora
montaż: Kamil Sarnowski
dźwięk: Paulina Sikora, Kamil Sarnowski
muzyka: Dawid Sulej Rudnicki
współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej
produkcja: Fundacja Szkoła Wajdy
rozwijany na kursie: Przedszkole Filmowe

Między nami

Film Doroty Proby zyskał sporo wielbicieli już po pierwszych pokazach na Millennium Docs Against Gravity, gdzie zdobył nagrodę dla najlepszego filmu polskiego. Tytuł rozwijany był na kursie DOK PRO i wyprodukowany przez Studio Munka-SFP. Między nami to intymny portret trzech związków. Pary decydują się podjąć szczerą rozmowę zainicjowaną zestawem pozornie prostych pytań. Powoli tworzy się przestrzeń do wymiany skrywanych emocji i wyznań. Film jest niepozbawionym humoru obrazem współczesnej miłości. Reżyserka zgłębia znaczenie bliskości i obecności drugiego człowieka.

reżyseria, scenariusz: Dorota Proba
zdjęcia: Weronika Bilska
montaż: Katarzyna Orzechowska
dźwięk: Dorota Proba, Anna Rok
muzyka: Adam Walicki, Giorgio Fazer, The Saturday Tea
współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej
produkcja: Studio Munka-SFP
koprodukcja: Wajda Studio
rozwijany na kursie: DOK PRO

Raisa

Trzecim filmem, pokazywanym w konkursie krótkometrażowych filmów dokumentalnych w Łagowie jest Raisa, podobnie jak Między nami film rozwijany był na kursie DOK PRO i powstał w ramach programu Pierwszy Dokument Studia Munka-SFP, a Wajda Studio jest jego koproducentem i producentem wykonawczym.

Po premierze na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wilnie film Doroty Migas-Mazur zdobył nagrody na DOKer Film Festival w Moskwie (wyróżnienie w konkursie filmów krótkometrażowych) i na Ogólnopolskich Spotkaniach Filmowych Kameralne Lato” (wyróżnienie honorowe).

Film przełamuje schematy opowieści o emigrantach ze Wschodu i ich polskich losach. To piękny portret kobiety odważnej i zdeterminowanej, która nigdy nie pozbyła się swoich marzeń. Czeczeńska kobieta ucieka ze swojego kraju, by zawalczyć o siebie i swoje dzieci. Podejmując decyzję o wyjeździe, wyłamuje się̨ z tradycyjnego systemu. To jedyna możliwość na wyrażenie sprzeciwu wobec zasad obowiązujących w jej rodzinnym kraju i krzywd, jakie ją spotkały. O swoich trudnych doświadczeniach opowiada nauczycielce języka polskiego. To film o kobiecej sile, determinacji, walce o godność i niezależność.

reżyseria: Dorota Migas-Mazur
zdjęcia: Magdalena Seweryn
montaż: Michał Poddębniak, Adriana F. Castellanos, Dorota Migas-Mazur
dźwięk: Irena Suska-Jakuszewska, Anna Rok, Aleksandra Landsmann, Dorota Migas-Mazur
współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej
produkcja: Studio Munka-SFP
koprodukcja: Wajda Studio
rozwijany na kursie: DOK PRO

Strona festiwalu

Galeria