Rekrutacja
Pokazy filmów mistrza polskiego filmu, kino plenerowe, śniadania z dokumentem, wystawa plakatów filmowych, spotkania z gwiazdami polskiego filmu i konkurs filmów krótkometrażowych – to tylko niektóre punkty bogatego programu pierwszej edycji suwalskiego Festiwalu Filmowego Wajda na Nowo.

W związku z 95. rocznicą urodzin i 5. rocznicą śmierci Andrzeja Wajdy Suwalski Ośrodek Kultury oddaje hołd światowej sławy artyście i jednemu z najwybitniejszych suwałczan. Celem festiwalu jest nie tylko przypomnienie najważniejszych dokonań i postaci Andrzeja Wajdy, ale również promocja twórczości filmowej artystów, którzy dopiero rozpoczynają swoją karierę. Festiwal ma być nie tylko formą uczczenia znamienitego twórcy, ale ma też przybliżać, zwłaszcza młodemu pokoleniu, osiągnięcia polskiej kinematografii – zarówno tej uznanej, wielokrotnie nagradzanej, jak i niszowej, niekomercyjnej.

Pokazy filmów mistrza Wajdy w kinie plenerowym, prewernisaż wystawy namalowanych przez Andrzeja Pągowskiego na nowo plakatów do filmów Wajdy, konkurs filmów krótkometrażowych z pulą nagród 15.000 zł, plenerowa wystawa Wajda i Suwalszczyzna, warsztaty filmowe, śniadania z dokumentem, rodzinne animacje, spotkania z gwiazdami polskiego kina, konkurs filmowy i warsztaty dla dzieci i młodzieży – to tylko niektóre punkty bogatego programu festiwalu poświęconego twórczości Andrzeja Wajdy.

Udział w festiwalu potwierdzili m.in.: Maja Komorowska, Aika Tarasow, Antoni Rodowicz i Krystyna Zachwatowicz-Wajda. Dyrektorem artystycznym wydarzenia jest grafik i plakacista Andrzej Pągowski. Festiwal poprowadzi filmoznawca, krytyk filmowy i teatralny Łukasz Maciejewski.

Wajda School partnerem Festiwalu

Filip Marczewski – wykładowca kursu fabularnego STUDIO PRÓB – zasiądzie w jury konkursu filmów krótkometrażowych.

W ramach wydarzenia Śniadania z dokumentem WSZYTKO O WAJDZIE pokazany zostanie film produkcji Wajda Studio z 2008 roku – Andrzej Wajda. Róbmy zdjęcie! reż. Maciej Cuske, Thierry Paladino, Marcin Sauter, Piotr Stasik. Czterech młodych twórców filmów dokumentalnych, byłych studentów Andrzeja Wajdy przygląda się z bliska pracy Mistrza podczas kręcenia zdjęć do Katynia. Towarzyszyli mu w momentach zmęczenia, porażek, radości oraz podczas rozmów z ludźmi.

W ramach Pokazu filmów krótkometrażowych pokazane zostaną filmy czworga absolwentów Szkoły Wajdy:

1. Dad You've Never Had, reż Dominika Łapka
2. We have one heart, reż. Katarzyna Warzecha
3. Майже святий Сєня, reż. Władysław Robski
4. Bezpieczny dystans, reż. Artur Wyrzykowski

Festiwal rozpocznie się w czwartek 19 sierpnia i potrwa do soboty 21 sierpnia.

Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny.

Galeria