Wspólnie ze Stowarzyszeniem Kin Studyjnych i platformą mojeekino.pl zapraszamy na przegląd filmów z naszej szkoły, który odbędzie się online w dniach 26 kwietnia – 2 maja. Wśród nich znajdziecie nagradzane na festiwalach - Symfonię Fabryki Ursus, Ślimaki czy Superjednostkę, pierwsze filmy Agnieszki Smoczyńskiej, a także wiele dokumentów i krótkich metraży zrealizowanych w ciągu ostatnich 10 lat.
Cykl Filmy ze Szkoły Wajdy na platformie mojeekino.pl to wyjątkowa okazja do zobaczenia filmów rozwijanych w Szkole Wajdy, produkowanych przez Fundację Szkoła Wajdy i Wajda Studio. Wśród dziewiętnastu tytułów znajdziecie pełne i krótkie metraże, fabuły i dokumenty, nagradzane na festiwalach w Polsce i na świecie, pierwsze filmy docenianych obecnie twórców takich, jak Agnieszka Smoczyńska, Agnieszka Elbanowska, Marta Minorowicz i Grzegorz Szczepaniak.
Filmy pełnometrażowe i zestawy krótkich metraży
W programie cyklu Filmy ze Szkoły Wajdy na platformie mojeekino.pl dostępne będą trzy filmy pełnometrażowe:
- Symfonia Fabryki Ursus Jaśminy Wójcik, nagrodzona na najważniejszym festiwalu filmów dokumentalnych w Ameryce Północnej Hot Docs w 2019 roku, wyjątkowe połączenie wideo z choreografią i muzyką eksperymentalną, w której główne skrzypce grają byli pracownicy Fabryki Ursus.
- Arabski sekret Julii Groszek, nagradzana na wielu festiwalach w Polsce i na świecie historia 35-letniego Kamila, który nigdy nie spotkał ojca. Wspólnie z bohaterem wyruszamy w drogę do odnalezienia korzeni i ojca mającego status gwiazdy formatu Bono z U2 w regionie Bliskiego Wschodu.
- Gdzie jest Sonia? Radki Franczak, podróż do wnętrza prawosławnego kościoła i jednocześnie opowieść o niezwykłej kobiecie próbującej w murach cerkwi odbudować wartości, jakie rosyjskie społeczeństwo utraciło pod rządami kolejnych politycznych reżimów.
Dla fanów filmów krótkometrażowych przygotowaliśmy specjalne tematyczne bloki filmowe. W pięciu zestawach krótkich metraży znajdziecie coś na poprawę humoru, filmy o poszukiwaniu swoich korzeni i różnych obliczach miłości, a także tytuły poświęcone skomplikowanym relacjom międzyludzkim. W pierwszym zestawie „Na poprawę humoru” proponujemy Wam trzy tytuły:
- Ślimaki Grzegorza Szczepaniaka, ulubieniec widzów na całym świecie. Historia dwóch przyjaciół, którzy postanawiają założyć własną hodowlę ślimaków. Czy uda im się zarobić miliony?
- Kometa Adama Buki, to ciepła rodzinna historia wypełniona bajkami, podróżami na balkon, pestkami czereśni i niecierpliwym oczekiwaniem na pojawienie się kolejnego członka rodziny.
- Naturalni Kristoffera Rusa, produkcja Wajda Studio i Studio Munka-SFP, to historia małżeństwa, które za radą psychologa ewolucyjnego postanawia żyć w sposób, w jaki ukształtowała nas natura.
Jeśli chcielibyście cofnąć się pamięcią w przeszłość mamy dla Was zestaw Skąd jestem?
- Szklane negatywy Jana Borowca, najnowsza produkcja Wajda Studio, premierowo pokazywana w konkursie na Krakowskim Festiwalu Filmowym w 2020 roku, to historia niespodziewanego odkrycia kolekcji ponad 2700 szklanych negatywów. Kim są ludzie uwiecznieni na fotografiach? Kto stał za obiektywem?
- Mój dom Magdaleny Szymków, pokazuje paradoksy historii na przykładzie losów Polki i Niemki splecionych przez wojnę. Opowieść o świecie, w którym nie jest łatwo odpowiedzieć na pytanie, kto jest najeźdźcą, represjonowanym, winnym, a kto ofiarą.
- Pod niebem Marty Skiby, opowiada o tęsknocie za swoją największą pasją. Kiedyś as przestworzy, dziś starszy pan, któremu zostały tylko resztki wspomnień.
- Trzy dni wolności Łukasza Borowskiego. Jak wykorzystalibyście trzy dni wolności danej Wam po piętnastu latach spędzonych w więzieniu? Tyle czasu ma bohater filmu. Podczas krótkiej przepustki będzie musiał zmierzyć się ze swoim życiem, ocenić przeszłość i szanse na przyszłość, wybrać to, co dla niego najważniejsze.
III zestaw: Muzyka jako bohater
- Wariacja na wiolonczelę solo Aleksandry Rek, to historia zmarłego w 2018 roku Dominika Połońskiego i jego miłości do wiolonczeli. Paraliż ręki uniemożliwił muzykowi wykonywanie klasycznego repertuaru. Nie przeszkodziło mu to jednak w kontynuowaniu i rozwijaniu kariery.
- Viva Maria! Agnieszki Smoczyńskiej, portret Marii Fołtyn, wybitnej polskiej śpiewaczki i reżyserki operowej, założycielki Towarzystwa Miłośników Muzyki Moniuszki, która z miłości do opery, a przede wszystkim Moniuszki śpiewała niegdyś przed Józefem Stalinem czy Fidelem Castro.
- Aria diva Agnieszki Smoczyńskiej, produkcja Wajda Studio i Studio Munka-SFP, adaptacja opowiadania Olgi Tokarczuk Ariadna na Naksos, to historia relacji dwóch kobiet: Basi – kochającej żony i matki (granej przez Gabrielę Muskałę) i divy operowej (w tej roli Katarzyna Figura) z operą w tle.
IV zestaw: Między nami
- Gry Macieja Marczewskiego, produkcja Wajda Studio i Studio Munka-SFP – opowieść o zatrzaśniętej w windzie dwójce obcych ludzi, którzy rozpoczynają zaskakującą grę. Niewinna zabawa przeistacza się w pełen ekstremalnych emocji dramat.
- Jeszcze porozmawiamy Mateusza Buławy, to zrealizowany w ramach kursu Przedszkole Filmowe portret rodzinny. Niepełny, o czym przypomina głuchy sygnał w słuchawce telefonu.
- Superjednostka Teresy Czepiec to opowieść o ogromnym bloku mieszkalnym zaprojektowanym zgodnie z ideą Le Corbusiera jako „maszyna do mieszkania”. 762 drzwi do mieszkań i 762 historie. Reżyserka otwiera dla nas kilka z nich.
- Decrescendo Marty Minorowicz to film, w którym towarzyszymy młodemu terapeucie i mieszkańcom domu spokojnej starości. Dzięki obecności mężczyzny starsze osoby czują się potrzebne i wysłuchane. On sam, codziennie stykając się ze śmiercią, próbuje odnaleźć sens swojego życia.
V zestaw: Miłość niejedno ma imię
- Niewiadoma Henryka Fasta Agnieszki Elbanowskiej. Jak dużo jesteśmy w stanie zaryzykować dla miłości? Bohater filmu pada nawet ofiarą oszustwa, ale i to nie jest w stanie go zniechęcić. Pogoń za marzeniami przerywa jednak bolesna konfrontacja z przeszłością.
- Pogodna Renaty Gabryjelskiej to film o trudnej miłości matki i córki. Czy praca, której poświęcają się całkowicie, rekompensuje im inne braki w życiu?
Jak oglądać
Filmy będą dostępne na platformie mojeekino.pl od poniedziałku 26 kwietnia do niedzieli 2 maja. Ceny biletów: bilety jednorazowe – 10 zł (48 godzinny dostęp) karnet na wszystkie filmy – 50 zł.
STOWARZYSZENIE KIN STUDYJNYCH
Stowarzyszenie Kin Studyjnych powstało w 2006 roku. Łączy miłośników sztuki filmowej oraz ludzi kultury, a w szczególności osoby zawodowo związane z prowadzeniem kin. Stowarzyszenie powstało by wspierać i rozwijać działalność kin art-housowych, a także rozpowszechniać wiedzę o kinie artystycznym. Od lipca 2020 roku Stowarzyszenie zostało wyznaczone przez Polski Instytut Sztuki Filmowej na operatora programu: Sieć Kin Studyjnych i Lokalnych.
MOJEeKINO.PL
W maju 2020 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Kin Studyjnych powstał unikalny w skali światowej projekt platformy, mającej w założeniu działać jednocześnie jako nowoczesny serwis VOD i klasyczne kino w jednym. Celem, który przyświecał twórcom platformy było to, aby w czasie epidemii koronawirusa fani kin arthouse’owych mieli nadal dostęp do wspólnego doświadczania i przeżywania wysokiej kultury. Tak powstał projekt MOJEeKINO.pl.
Strona platformy: https://mojeekino.pl/.