Fisheye Michała Szcześniaka, autora m.in. nagradzanego krótkometrażowego filmu dokumentalnego Punkt wyjścia czy Spitzbergena (koprodukcja Wajda Studio) to debiut fabularny reżysera. Koprodukcja Wajda Studio bierze udział w sekcji Odkrycia.
Fisheye – thriller o młodej kobiecie, która zostaje porwana i żeby się uwolnić, musi rozwiązać tajemnicę z przeszłości.
Produkcja: Kosmos Production
Koprodukcja: Wajda Studio, Absolut Film, Wojciech Stuchlik Film Production, Studio Fonograf, DI Factory
Współfinansowanie: PISF
Film ma już na swoim koncie pierwsze nagrody na festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie (nagroda za muzykę dla Agaty Kurzyk i za najlepszą rolę żeńską dla Julii Kijowskiej).
Kinowa premiera filmu zaplanowana była na 13 listopada, jednak z powodu rozwoju pandemii została przełożona.
Rozwijany na kursie Studio Prób drugi pełnometrażowy film Grzegorza Zaricznego Proste rzeczy znalazł się wśród 12 produkcji z całego świata, które mają szansę na zdobycie Grand Prix w Międzynarodowym Konkursie Nowe Horyzonty.
Film oparty jest na życiu i realnym doświadczeniu młodej rodziny, która spełnia swoje marzenia o spokojnym i zbalansowanym życiu poza zgiełkiem dużego miasta. Samodzielnie remontują dom w malowniczej miejscowości na Mazowszu, próbują żyć odmiennie niż większość ich rówieśników pędzących za stałą pracą w dużym mieście, mieszkaniem na kredyt czy nowymi gadżetami. Z realizacji powziętych celów wytrąca ich pojawienie się brata niedawno zmarłego ojca głównego bohatera. Jego nagła obecność zmusza chłopaka do zmierzenia się z bolesną przeszłością.
Produkcja: Before My Eyes
Koprodukcja: Cinelitera
Współfinansowanie: PISF
Marcin Pieńkowski, dyrektor artystyczny festiwalu, umieścił film w swojej Złotej Dziesiątce do obejrzenia na Nowych Horyzontach. Pokaz filmu na Nowych Horyzontach jest światową premierą filmu.
W sekcji Front Wizualny poświęconej produkcjom z pogranicza filmu i innych sztuk audiowizualnych znalazł się film Hura, wciąż żyjemy! Agnieszki Polskiej. Film rozwijany był w naszej szkole na kursie Studio Prób. Reżyserka jest też laureatką nagrody filmowej dla filmu eksperymentalnego przyznanej przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej i Szkołę Wajdy. Film opowiada historię grupy aktorów skupionych wokół charyzmatycznego reżysera. Aktorzy gotowi są brutalnie rywalizować między sobą o Jego względy, a także żyć razem w grupie przypominającej komunę, byle tylko być bliżej dominującej jednostki. Jednocześnie, w trakcie trwania filmu sam reżyser jest nieobecny – słyszymy o nim jedynie w rozmowach aktorów, którzy niecierpliwie czekają na spotkanie z nim.
Produkcja: Kijora
Koprodukcja: Cinelitera
Współfinansowanie: PISF
Pokaz w programie Nowych Horyzontów jest polską premierą filmu.
Film Powiedz mi coś jeszcze Martyny Peszko rozwijany był podczas kursu DOK PRO. To krótkometrażowy debiut dokumentalny reżyserki. W filmie przyglądamy się Martynie, która opiekuje się chorą na stwardnienie zanikowe boczne mamą. To minimalistyczna kronika wyzwań, jakich wymaga pielęgnacja sparaliżowanego człowieka, i wysiłków podejmowanych przez córkę, by – może po raz ostatni – porozumieć się z mamą, która komunikuje się ze światem jedynie poprzez ruchy gałek ocznych.
Produkcja: Koskino
Koprodukcja: TVP
Współfinansowanie: PISF
Film Mariusza Rusińskiego Julia nad morzem rozwijany był na kursie Przedszkole Filmowe. Bohaterką etiudy jest Julia, która samotnie spędza swoje letnie wakacje nad morzem. Używając Tindera, spotyka się z różnymi ludźmi – niektórzy są natrętni, z innymi czuje się niezręcznie, ale może wśród nowo poznanych osób znajdzie się ktoś godny zaufania?
Produkcja: Mariusz Rusiński
W programie Nowych Horyzontów znajdziecie też filmy naszych wykładowców: Noamię wyprodukowaną przez Joannę Malicką i Tak jest dobrze Marcina Sautera, a także Problem Tomasza Wolskiego, naszego absolwenta. Nowe Horyzonty odbywają się w dniach 5–15 listopada 2020 roku.