Rekrutacja
Rozpoczynające się 5 listopada Nowe Horyzonty to jak zawsze przegląd najlepszych i najciekawszych filmów z całego świata. W tym roku festiwal wyjątkowo odbywa się w listopadzie. W programie znalazła się m.in. koprodukcja Wajda Studio Fisheye Michała Szcześniaka czy rozwijane na kursie Studio Prób Proste rzeczy Grzegorza Zaricznego i Hura, wciąż żyjemy! Agnieszki Polskiej.

Fisheye wśród tegorocznych odkryć

Fisheye, Michał Szcześniak

Fisheye Michała Szcześniaka, autora m.in. nagradzanego krótkometrażowego filmu dokumentalnego Punkt wyjścia czy Spitzbergena (koprodukcja Wajda Studio) to debiut fabularny reżysera. Koprodukcja Wajda Studio bierze udział w sekcji Odkrycia.

Fisheye – thriller o młodej kobiecie, która zostaje porwana i żeby się uwolnić, musi rozwiązać tajemnicę z przeszłości.

Produkcja: Kosmos Production
Koprodukcja: Wajda Studio, Absolut Film, Wojciech Stuchlik Film Production, Studio Fonograf, DI Factory
Współfinansowanie: PISF

Film ma już na swoim koncie pierwsze nagrody na festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie (nagroda za muzykę dla Agaty Kurzyk i za najlepszą rolę żeńską dla Julii Kijowskiej).

Kinowa premiera filmu zaplanowana była na 13 listopada, jednak z powodu rozwoju pandemii została przełożona.

Proste rzeczy w Międzynarodowym Konkursie Nowe Horyzonty

Proste rzeczy, reż. Grzegorz Zariczny

Rozwijany na kursie Studio Prób drugi pełnometrażowy film Grzegorza Zaricznego Proste rzeczy znalazł się wśród 12 produkcji z całego świata, które mają szansę na zdobycie Grand Prix w Międzynarodowym Konkursie Nowe Horyzonty.

Film oparty jest na życiu i realnym doświadczeniu młodej rodziny, która spełnia swoje marzenia o spokojnym i zbalansowanym życiu poza zgiełkiem dużego miasta. Samodzielnie remontują dom w malowniczej miejscowości na Mazowszu, próbują żyć odmiennie niż większość ich rówieśników pędzących za stałą pracą w dużym mieście, mieszkaniem na kredyt czy nowymi gadżetami. Z realizacji powziętych celów wytrąca ich pojawienie się brata niedawno zmarłego ojca głównego bohatera. Jego nagła obecność zmusza chłopaka do zmierzenia się z bolesną przeszłością.

Produkcja: Before My Eyes
Koprodukcja: Cinelitera
Współfinansowanie: PISF

Marcin Pieńkowski, dyrektor artystyczny festiwalu, umieścił film w swojej Złotej Dziesiątce do obejrzenia na Nowych Horyzontach. Pokaz filmu na Nowych Horyzontach jest światową premierą filmu.

Hura, wciąż żyjemy! z polską premierą na Nowych Horyzontach

Hura, wciąż żyjemy, reż. Agnieszka Polska

W sekcji Front Wizualny poświęconej produkcjom z pogranicza filmu i innych sztuk audiowizualnych znalazł się film Hura, wciąż żyjemy! Agnieszki Polskiej. Film rozwijany był w naszej szkole na kursie Studio Prób. Reżyserka jest też laureatką nagrody filmowej dla filmu eksperymentalnego przyznanej przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej i Szkołę Wajdy. Film opowiada historię grupy aktorów skupionych wokół charyzmatycznego reżysera. Aktorzy gotowi są brutalnie rywalizować między sobą o Jego względy, a także żyć razem w grupie przypominającej komunę, byle tylko być bliżej dominującej jednostki. Jednocześnie, w trakcie trwania filmu sam reżyser jest nieobecny – słyszymy o nim jedynie w rozmowach aktorów, którzy niecierpliwie czekają na spotkanie z nim.

Produkcja: Kijora
Koprodukcja: Cinelitera
Współfinansowanie: PISF

Pokaz w programie Nowych Horyzontów jest polską premierą filmu.

Powiedz mi coś jeszcze i Julia nad morzem w sekcji filmów krótkometrażowych

Powiedz mi coś jeszcze

Powiedz mi coś jeszcze, reż. Martyna Peszko

Film Powiedz mi coś jeszcze Martyny Peszko rozwijany był podczas kursu DOK PRO. To krótkometrażowy debiut dokumentalny reżyserki. W filmie przyglądamy się Martynie, która opiekuje się chorą na stwardnienie zanikowe boczne mamą. To minimalistyczna kronika wyzwań, jakich wymaga pielęgnacja sparaliżowanego człowieka, i wysiłków podejmowanych przez córkę, by – może po raz ostatni – porozumieć się z mamą, która komunikuje się ze światem jedynie poprzez ruchy gałek ocznych.

Produkcja: Koskino
Koprodukcja: TVP
Współfinansowanie: PISF

Julia nad morzem

Kadr z filmu Julia nad morzem

Film Mariusza Rusińskiego Julia nad morzem rozwijany był na kursie Przedszkole Filmowe. Bohaterką etiudy jest Julia, która samotnie spędza swoje letnie wakacje nad morzem. Używając Tindera, spotyka się z różnymi ludźmi – niektórzy są natrętni, z innymi czuje się niezręcznie, ale może wśród nowo poznanych osób znajdzie się ktoś godny zaufania?

Produkcja: Mariusz Rusiński

W programie Nowych Horyzontów znajdziecie też filmy naszych wykładowców: Noamię wyprodukowaną przez Joannę Malicką i Tak jest dobrze Marcina Sautera, a także Problem Tomasza Wolskiego, naszego absolwenta. Nowe Horyzonty odbywają się w dniach 5–15 listopada 2020 roku.

Strona festiwalu.

Galeria