Rekrutacja
Na tegorocznym festiwalu Przeźrocza nagrodę Otwartego Oka otrzyma nasz wykładowca Maciej Cuske za film Wieloryb z Lorino. Gratulujemy! W programie festiwalu znalazła się także nasza koprodukcja Między nami Doroty Proby i filmy absolwentów Wajda School.

Przeźrocza Festiwal Filmowy nawiązuje do bydgoskich tradycji filmowych Kazimierza Karabasza, a jednocześnie promuje najnowsze produkcje dokumentalne z Polski i zagranicy. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 5–8 listopada 2020 roku stacjonarnie w Bydgoszczy i online.

Maciej Cuske z nagrodą

Wyjątkowym punktem programu jest przyznanie nagrody Otwartego Oka. W tym roku otrzyma ją nasz wykładowca Maciej Cuske za Wieloryba z Lorino. Film został już nagrodzony m.in. na 60. Krakowskim Festiwalu Filmowym.

„Tworzyłem ten film prawie siedem lat. Oddałem mu kawał swojego życia. Wiąże się z nim mnóstwo niepowodzeń, frustracji, strachu i obaw, że to już nie wyjdzie. Teraz przychodzą do mnie te trudne emocje w związku z pokazaniem filmu we własnym mieście.” – mówi reżyser w rozmowie z Katarzyną Nowicką.

Film będzie dostępny online dla widzów Przeźroczy za darmo na platformie Mojeekino.pl w sobotę 7 listopada o godz. 20:00 (dostęp za pomocą kodów).

5 listopada o godz. 18:00 na YouTubie i Facebooku odbędzie się spotkanie z Maciejem Cuske, któremu towarzyszyć będzie pokaz zdjęć Podróż na koniec świata.

Między nami pierwszego dnia festiwalu

W programie pierwszego dnia festiwalu znalazła się produkcja Studia Munka Między nami Doroty Proby. Film był rozwijany na kursie Dok Pro, a jego koproducentem jest Wajda Studio.

Zachęcamy Was też do obejrzenia filmów naszych absolwentów. W programie znajdziecie m.in. tytuły Zwyczajny kraj Tomasza Wolskiego i Miłość bezwarunkowa Rafała Łysaka. (Ostatni film nie jest dostępny online).

Jak oglądać filmy online

Filmy można oglądać na platformie mojekino.pl. Niektóre tytuły dostępne są po użyciu specjalnego kodu. Żeby otrzymać kod, wystarczy wysłać maila do organizatorów na wskazany adres:

Zwyczajny kraj – mail: zwyczajnykraj.przezroczaonline@gmail.com

Wieloryb z Lorino – mail: wieloryb.przezroczaonline@gmail.com

Między nami – mail: energia.przezroczaonline@gmail.com

Strona internetowa festiwalu

Galeria