Rekrutacja
W listopadzie Szklane negatywy w reżyserii Jana Borowca i wyprodukowane przez Wajda Studio zostaną pokazane na festiwalach w Polsce i w Izraelu, wezmą też udział w targach Docs for Sale na IDFA. Zapowiada się bardzo intensywny miesiąc!

Zobaczcie, na jakich festiwalach będzie można zobaczyć Szklane negatywy. Wszystkie wydarzenia odbywają się online.

Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej – Kamera Dawida | 16–22 listopada 2020 roku

Szklane negatywy zostały zakwalifikowane do konkursu dokumentalnych filmów krótkometrażowych obok produkcji z Niemiec, Izraela czy Holandii. 18. Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej – KAMERA DAWIDA odbędzie się w całości w Internecie – na platformie Ninateka.pl, na kanale festiwalu na vimeo oraz na portalu Tokfm.pl.

Strona festiwalu.

Lublin Film Festiwal | 23–28 listopada 2020 roku

Lublin to szczególne miejsce dla filmu Jana Borowca. To tu znajduje się kolekcja tytułowych szklanych negatywów, z tego miasta pochodzi też reżyser. Dodatkowo w programie nie zabrakło filmów rozwijanych w naszej Szkole, w tym m.in. Home Sweet Home Agaty Puszcz czy Dzień babci Ewy Ślusarczyk.

Strona festiwalu.

Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniu | 24–29 listopada 2020 roku

Szklane negatywy zostaną pokazane w konkursie głównym, w którym znalazł się też m.in. rozwijany w naszej szkole film xABO. Ksiądz Boniecki w reżyserii Aleksandra Potoczek. Seanse, rozmowy z twórcami, reportaże radiowe i audycje towarzyszące będą dostępne online na stronach: www.czlowiekwzagrozeniu.pl, www.dafilms.pl, www.radiolodz.pl.

Festiwal Filmów Dokumentalnych Docu.Text w Izraelu | 15–25 listopada 2020 roku

W dniach 15–25 listopada Szklane negatywy dostępne będą do obejrzenia dla widzów z Izraela w ramach festiwalu Docu.Text. Film dostępny będzie po wykupieniu biletu przez 24h w dniach 9–15 listopada.

Strona festiwalu.

IDFA Docs For Sale |16–20 listopada 2020 roku

W listopadzie Szklane negatywy biorą też udział w targach filmowych Docs for Sale, nieodłącznej części festiwalu IDFA. Docs for Sale to okazja do znalezienia dystrybutorów, producentów, festiwali czy nadawców zainteresowanych naszym filmem. Szklane negatywy na targach reprezentować będzie Go2Films, agent sprzedaży filmu. W targach wezmą też udział filmy rozwijane w naszej Szkole – Never Coming Back Mikołaja Lizuta i xABo. Ksiądz Boniecki Aleksandry Potoczek.

Szklane negatywy na stronie Docs for Sale.

Szklane negatywy

Podczas remontu kamienicy przy Rynku 4 robotnicy natrafili na ścianę, której nie było w planach budynku. W ukrytym za nią schowku odkryli zbiór zdjęć wykonanych na szkle. Kolekcja zawiera ponad 2700 szklanych negatywów przedstawiających ludzi, którzy mieszkali w Lublinie prawie 100 lat temu. Autor filmu razem z Tal Schwartz, wolontariuszką z Ośrodka Brama Grodzka – Teatr NN, poszukują odpowiedzi na pytania, kto wykonał zdjęcia, a także kim są ludzie przedstawieni na fotografiach. Śledztwo prowadzi ich do Izraela. Tam docierają do osób, dzięki którym tajemnica kolekcji może zostać wyjaśniona.

Strona filmu na Facebooku.

Twórcy

Twórcą filmu Szklane negatywy jest Jan Borowiec – reżyser, scenarzysta, producent filmowy i adwokat. Absolwent Szkoły Wajdy oraz Akademii Filmu i Telewizji, a także programu Archidoc w La Fémis oraz masterclass z Wernerem Herzogiem. Twórca i producent filmów dokumentalnych, edukacyjnych, reklam, a także krótkometrażowych filmów fabularnych. Właściciel firmy produkcyjnej Ubi Leones, wykładowca PWSFTViT w Łodzi.

Autorem zdjęć jest Jakub Kowalczyk, film zmontował Marcin Szymański PSM, scenografię przygotował Szymon Uberman. W filmie wykorzystano muzykę zespołu Kroke, za dźwięk odpowiedzialni są Grzegorz Kucharski, Dariusz Wancerz i Michał Kaźmierczak. Film był realizowany pod opieką artystyczną Macieja Cuske.

Czas trwania: 39 min
Wystąpili: Marcin Sudziński, Tal Schwartz, Krzysztof Janus, Mikołaj Grynberg, Mieczysław Zych, Irit Hass, Hana Rozbruch, Regina Winograd, David Skolsky, Tzvi Meir
Produkcja: WAJDA STUDIO
Producenci: Wojciech Marczewski, Karolina Mróz, Zuzanna Król
Kierownictwo produkcji: Rafał Kęska, Agnieszka Calik, Joanna Tatko, Iga Wójcik, Karolina Aleksa
Współpraca produkcyjna: Ubi leones
Partnerzy: Ośrodek Brama Grodzka Teatr NN, Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce Film współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.  

Galeria