Rekrutacja
Rusza kolejna edycja konkursu scenariuszowego SCRIPT PRO dla pełnometrażowych filmów fabularnych i – po raz drugi – także dla filmów krótkometrażowych. Zgłoszenia można nadsyłać do 14 marca 2024.

Organizatorem konkursu jest Wajda School we współpracy z Międzynarodowym Festiwalem Kina Niezależnego Mastercard OFF CAMERA, Stowarzyszeniem Filmowców Polskich, Stowarzyszeniem Autorów ZAiKS, Wytwórnią Filmów Dokumentalnych i Fabularnych oraz Fundacją Kyoto-Kraków. Integralnym elementem SCRIPT PRO jest rozwój finałowych tekstów i dalsza praca nad nimi w Szkole Wajdy pod okiem czołowych polskich filmowców, scenarzystów i konsultantów. Wręczenie nagród odbywa się podczas uroczystej gali w ramach Festiwalu Mastercard OFF CAMERA w Krakowie.

SCRIPT PRO to dla autorów szansa na rozwój, a dla producentów gwarancja, że wybrane spośród kilkuset zgłoszeń finałowe teksty zasługują na uwagę. W poprzednich edycjach konkursu wyróżnione zostały między innymi tak znane tytuły jak: Kos, Śubuk, Za duży na bajki, Lęk, Bo we mnie jest seks, Powrót do tamtych dni, Boże ciało, Bogowie czy Ostatnia rodzina.

Nagrody w kategorii FILM

  • 15 000 PLN – nagroda główna Stowarzyszenia Autorów ZAiKS 
  • 10 000 PLN - nagroda Stowarzyszenia Filmowców Polskich

Nagrody kategorii FILM 15 MINUT

  • 10 000 PLN – nagroda główna FUNDACJI KYOTO-KRAKÓW
  • 2 500 PLN i 2 500 PLN – wyróżnienia FUNDACJI KYOTO-KRAKÓW
  • Możliwość realizacji filmu na bazie scenariusza wybranego spośród tekstów finałowych.

„W ubiegłym roku, we współpracy z Wytwórnią Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, wprowadziliśmy w ramach konkursu Script Pro, nową kategorię dla scenariuszy filmów krótkometrażowych - FILM 15 minut. W efekcie, Wajda Studio w koprodukcji z WFDiF zrealizowało krótkometrażowy film „Stymulanty i Empatogeny” w reżyserii i na podstawie scenariusza Mateusza Pacewicza – laureata Nagrody Głównej 2023 Fundacji Kyoto-Kraków, który będzie miał premierę w tym roku. Czekamy na kolejne ciekawe teksty niskobudżetowych filmów krótkometrażowych, które mamy nadzieję również zostaną dostrzeżone w ramach konkursu, a następnie zrealizowane w wyniku współpracy Wajda Studio i WFDiF” – mówi Filip Marczewski koordynator konkursu.

Kto może wziąć udział w konkursie?

Teksty konkursowe mogą zgłaszać twórcy, którzy mają na koncie nie więcej niż dwa zrealizowane na podstawie swojego scenariusza pełnometrażowe filmy fabularne. W kategorii FILM można zgłaszać scenariusze pełnometrażowych filmów fabularnych, których czas trwania przewidziany jest na co najmniej 70 minut. W kategorii FILM 15 MINUT przyjmowane będą oryginalne scenariusze niskobudżetowych filmów krótkometrażowych do 15 minut, których akcja rozgrywa się współcześnie, w ograniczonej ilości lokacji/obiektów zdjęciowych oraz wymagające niewielkiej ilości aktorów.

Bezpłatne konsultacje scenariuszowe

Na wszystkich finalistów konkursu w obu kategoriach czekają bezpłatne konsultacje scenariuszowe przeprowadzane przez wykładowców i współpracowników Szkoły Wajdy.

Zgłoszenia 

Zgłoszenia w formie mailowej można składać do 14 marca 2024 roku pod adresem konkurs@scriptpro.pl.
Regulamin konkursu oraz formularze zgłoszeniowe znajdują się na stronie Script Pro. 

Kontakt:
Agnieszka Tuszyńska, e-mail: atuszynska@wajdaschool.pl
Więcej o konkursie SCRIPT PRO dowiesz się tu -> www.scriptpro.pl

Organizatorzy i partnerzy

Organizatorami konkursu są Wajda School oraz Festiwal Kina Niezależnego Mastercard OFF CAMERA. Współorganizatorem kategorii FILM 15 MINUT jest Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych.
Partnerami konkursu są: Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS oraz
Fundacja Kyoto-Kraków.