Rekrutacja
Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” Wojciech Marczewski odebrał dziś - w dniu swoich 80. urodzin - z rąk Wiceministra Kultury Andrzeja Wyrobca podczas uroczystości, która odbyła się w siedzibie MKiDN.

W liście gratulacyjnym wiceminister podziękował Jubilatowi za jego osiągnięcia artystyczne i edukacyjne, stanowiące fundament dziedzictwa i rozwoju polskiej kinematografii: 

"Pozostaje Pan inspiracją dla młodych reżyserów. Jako pedagog i wykładowca w wyższych szkołach filmowych w kraju i za granicą wykształcił Pan liczne rzesze absolwentów szkół filmowych. Pracując w przekonaniu, że przyszłość kina należy do młodego pokolenia pomaga Pan - zgodnie ze swoją dewizą - tym wszystkim, którzy chcą robić filmy, a nie tylko karierę." 

    

Wojciech Marczewski

Urodził się 28 lutego 1944 r. w Łodzi. Studiował historię, filozofię oraz reżyserię w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Współtwórca Zespołu Filmowego TOR, współzałożyciel, wiceprezes, dyrektor programowy i wykładowca Fundacji Szkoła Wajdy oraz Wajda Studio, a także członek Polskiej i Europejskiej Akademii Filmowej.

Uhonorowany dwukrotnie Srebrnymi Lwami na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych – w 1979 r. za film „Zmory”, będący ekranizacją powieści Emila Zegadłowicza, a w 1982 za „Dreszcze” – film odsłaniający kulisy świadomości dziecka epoki komunizmu. W 1990 r. otrzymał Złote Lwy za film „Ucieczka z kina Wolność”, opowiadający o perypetiach i przemianie wewnętrznej cenzora. Jest także laureatem Srebrnego Niedźwiedzia na Berlinale (1982 r.). W 2002 r. jego film „Weiser” zdobył trzy statuetki i 6 nominacji do Polskich Nagród Filmowych Orzeł.

W przeszłości pełnił funkcję wiceprezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich oraz prezesa Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych. W latach 2008-2014 był członkiem Rady Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, a w latach 2011–2014 – jej przewodniczącym. W 2002 r. razem z Andrzejem Wajdą założył Mistrzowską Szkołę Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy (obecnie Wajda School).

Był dziekanem Wydziału Reżyserii w The National Film and TV School of Great Britain w Londynie. Wykładał reżyserię w Niemczech, Danii, Szwajcarii i Holandii, a także na Wydziale Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. W 2001 r. uzyskał tytuł naukowy profesora sztuki filmowej. Był opiekunem artystycznym wielu debiutów filmowych, m.in. „Pogrzebu Kartofla” J. J. Kolskiego, „300 mil do nieba” M. Dejczera, „Balangi” Ł. Wylężałka, „Listu” D. Hasanovića, „Erratum” M. Lechkiego, a także pomysłodawcą programu „30 minut”, realizowanego przez Studio Munka SFP.

Za wybitne zasługi dla kultury narodowej oraz osiągnięcia w twórczości artystycznej został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz dwukrotnie otrzymał Nagrodę Ministra Kultury.


Po uroczystości w Szkole czekali na niego z przyjęciem urodzinowym pracownicy, absolwenci i przyjaciele.
Fot. Szymon Cyglicki