Rekrutacja
W zawieszeniu / In Limbo Aliny Maksimenko - najnowsza produkcja Wajda Studio - zakwalifikowała się do International Feature Film Competition na festiwalu Visions du Réel w szwajcarskim Nyon (12-21 kwietnia 2024) jako jeden z 3 filmów z Polski. Będzie to światowa premiera tego dokumentu. Premiera krajowa odbędzie się w maju na warszawskim Millenium Docs Against Gravity w Konkursie Polskim.

Film Aliny Maksimenko to zapis pierwszych dni wojny w Ukrainie z perspektywy jednej rodziny.

 „Osią filmu są video notatki z pierwszych dni wojny, udokumentowane w formie swego rodzaju pamiętnika, w którym starałam się zapisywać własne przemyślenia i emocje. Zrozumieć, co naprawdę się dzieje, czym jest ta wojna, którą ja i otaczający mnie ludzie znaliśmy dotychczas jedynie z książek, filmów i opowiadań, a która nagle stała się naszą straszliwą rzeczywistością.”- mówi reżyserka.

Opis filmu

Inwazja Rosji na Ukrainę zastaje Alinę w Irpieniu pod Kijowem. Jest sama, z nogą w gipsie po niedawnej operacji. Zbombardowane i odcięte od świata miasto staje się pułapką, z której udaje jej się wydostać z jedną z ostatnich grup ewakuacyjnych. Dociera do chaty w pobliskiej wiosce, w której utknęli jej rodzice. Przez pierwsze tygodnie starają się żyć normalnie. Mama prowadzi zajęcia online, Tata opiekuje się swoimi kotami  i zwierzętami z okolicy, Alina filmuje bieżące wydarzenia. Jednak front jest coraz bliżej. Trzeba podjąć decyzję – zostać czy uciekać?

Alina Maksimenko to ukraińska artystka urodzona w Kijowie. Malarka, reżyserka filmowa, autorka zdjęć.
Studiowała w  Szkole Artystycznej T. G. Szewczenki, ukończyła studia artystyczne w Kijowie (Szkoła M. Boychuka), reżyserię filmów dokumentalnych w klasie Siergieja Bukowskiego Instytutu Radiofonii i Prasy oraz kurs dokumentalny DOK PRO w Szkole Wajdy. Jej pierwszy film krótkometrażowy Ptitsa - rozwijany w Szkole Wajdy i zrealizowany przez Wajda Studio - został nagrodzony na Festiwalu It’s All True! IDFF w Brazylii (nagroda za najlepszy film krótkometrażowy), otrzymał nagrodę Andrieja Matrosowa na Docudays UA oraz nagrodę za najlepszą reżyserię na Astra Film Festival w Rumunii. Film był też zgłoszony do konkursu Amerykańskiej Akademii Filmowej w kategorii Krótki Film Dokumentalny.

 

W ZAWIESZENIU / IN LIMBO
71 min / Polska / 2024 / dokument


Reżyseria, scenariusz, zdjęcia - Alina Maksimenko
Produkcja - Wajda Studio
Montaż - Feliks Mirosław Mamczur
Dźwięk – Sergiy Chegodayev, Joanna Napieralska
Muzyka – Vladimir Tarasov
Producent - Filip Marczewski
Producent wykonawczy - Katarzyna Madaj-Kozłowska
Kierownicy produkcji - Michał Nowak, Eliza Worlledge
Współfinansowanie - Polski Instytut Sztuki Filmowej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Partnerzy medialni - KINO, FILMWEB