Rekrutacja
Rozwijany na kursie Studio Prób Ostatni Komers, debiut fabularny Dawida Nickela, wygrał nagrodę główną w konkursie filmów mikrobudżetowych podczas zakończonego właśnie 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni! Film otrzymał także nagrodę Jury Młodych, wyróżnienie aktorskie dla Sandry Drzymalskiej i wyróżnienie za zdjęcia dla Michała Pukowca. Brawa!

Film od początku trwania festiwalu zbierał pozytywne recenzje i uznawany był za jednego z faworytów. Nagrody w konkursie filmów mikrobudżetowych przyznało jury w składzie: Agnieszka Wasiak, Filip Bajon i Marcin Koszałka. Gratulujemy reżyserowi i twórcom filmu!

Mamy nadzieję, że nagrody w Gdyni to dopiero początek pięknej przygody! Warto zaznaczyć, że wyróżnienie aktorskie dla Sandry Drzymalskiej przyznano za rolę w filmach Ostatni Komers Dawida Nickela i Każdy ma swoje lato Tomasza Jurkiewicza. Drugi z filmów rozwijany był również na kursie Studio Prób.

Ostatni Komers

Ostatni Komers, fot. Jakub Socha

Akcja filmu rozgrywa się podczas ostatniego tygodnia szkoły w gimnazjum, w małym polskim miasteczku. W oczekiwaniu na imprezę (komers) grupa uczniów spędza czas na miejskim basenie. W ciągu kilku dni zasmakują zauroczeń, odrzucenia i pierwszych zawiedzionych nadziei. Zapis ich doświadczeń jest zwieńczeniem okresu gimnazjalnego i portretem współczesnej młodzieży poszukującej tożsamości, przynależności i więzi.

Dawid Nickel o swoim debiucie fabularnym

Dawid Nickel, fot. Jakub Socha

Pomysł na film Ostatni Komers zrodził się z chęci opowiedzenia o współczesnych relacjach bardzo młodych ludzi z blokowiska, z niewielkiego miasta, grupy społecznej wciąż „niewyeksploatowanej” w polskiej kinematografii. Podjąłem się tego tematu w ramach debiutu, ponieważ opiera się o moje osobiste doświadczenia i portretuje środowisko, w którym się wychowałem, którego tęsknoty i problemy znam najlepiej.

Film Ostatni Komers jest formą fabularną, ale czerpie z filmu dokumentalnego. Z zabiegów formalnych było dla mnie ważne to, żeby odtworzyć środowiska bohaterów i połączyć je z elementami fikcji. Część scen realizowana była dokumentalnie i bazowała na prawdziwych rozmowach i zachowaniach bohaterów. Taki sposób realizacji jest wynikiem moich poszukiwań sposobu opowiadania tej historii tak, aby pozostać blisko bohaterów, odejść od nadmiernego kreowania, oddać prawdę danej chwili, emocji, bowiem jest to film o emocjach, bardzo różnych, ale ze wspólnym mianownikiem.

Ostatni Komers ma być świeżą opowieścią o młodych ludziach i ich współczesnych problemach w dobie Internetu, aplikacji dla przyjaciół, romantycznych prospektów w czasach, w których budowanie prawdziwych relacji jest nienaturalnie utrudnione. Akcja dzieje się w 2019 roku, ponieważ w tym roku zakończyła się era gimnazjum w Polsce.

Film, zapis doświadczeń moich bohaterów, ma być zwieńczeniem czasów tzw. gimbazy – portretem współczesnych gimnazjalistów, których łączy ze sobą, ale i z resztą świata poszukiwanie miłości, przynależności, bliskości, ucieczka od lęku i samotności.

Producentką filmu jest Marta Habior z No Sugar Films, dystrybutorem Galapagos Film (premiera w kinach w 2021 roku! #kinowróć).

Współfinansowanie: PISF.

Absolwenci Wajda School z nagrodami w Gdyni!

Emocje związane z nagrodami dla filmu Ostatni Komers to jeszcze nie wszystko. Podczas wirtualnej gali zakończenia festiwalu, i dzień wcześniej podczas Młodej Gali, nagrody odebrali także nasi absolwenci: Piotr Domalewski – nagroda za najlepszy scenariusz filmu Jak najdalej stąd i nagroda Złoty Kangur, Piotr Trojan – nagroda za najlepszą rolę męską w filmie 25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy, Iwona Siekierzyńska – nagroda Stowarzyszenia Kin Studyjnych i Don Kichot – Nagroda Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych za film Amatorzy.

Gratulujemy także Oldze Bołądź otrzymania nagrody im. Lucjana Bokińca dla najlepszego filmu krótkometrażowego za Alicję i żabkę. Współscenarzystką filmu jest nasza absolwentka Julita Olszewska, a opiekunem filmu wyprodukowanego przez Studio Munka jest wykładowca Szkoły Wajdy, Denijal Hasanović.

Złote Lwy dla filmu Zabij to i wyjedź z tego miasta

Nagrodę Złote Lwy wygrał film Zabij to i wyjedź z tego miasta. Reżyserem filmu jest Mariusz Wilczyński, a producentką Ewa Puszczyńska (Extreme Emotions) i Agnieszka Ścibor. Film jest wynikiem kilkunastoletniej pracy reżysera. Głosu w filmie użyczyli znakomici artyści, m.in. założyciel naszej szkoły Andrzej Wajda, Barbara Krafftówna, Irena Kwiatkowska i Gustaw Holoubek. Pełna lista laureatów dostępna jest na stronie festiwalu.  

Galeria