Rekrutacja
Lombard Łukasza Kowalskiego, produkcji 4.30 Studio, walczy o głosy członków Polskiej Akademii Filmowej w kategorii najlepszy film dokumentalny. To jeden z najbardziej nagradzanych i najchętniej oglądanych polskich dokumentów ubiegłego roku!

Polecamy go Waszej serdecznej uwadze i trzymamy mocno kciuki za naszych absolwentów – reżysera Łukasza Kowalskiego (kurs #DokPro, na którym rozwijał film) i producentkę Annę Mazerant (kurs #DevelopmentKreatywny), którzy tak wspaniale i spektakularnie zadebiutowali!

Lombard to opowieść o wielobarwnej załodze bytomskiego lombardu, która wykracza poza klasyczne ramy kina obserwacyjnego, buduje z niełatwej codzienności bohaterów historię, która bawi, wzrusza i na długo pozostaje w pamięci.

Do końca marca film odwiedzi 35 festiwali, z czego 25 to festiwale zagraniczne. Zachwycił publiczność m.in. w Danii, Holandii, Niemczech, Francji, Australii, Izraelu, Indiach, Macedonii, Finlandii, Szwajcarii, Portugalii…, a przed nim jeszcze Stany Zjednoczone, Hiszpania, Serbia, Chorwacja, Macedonia i Słowenia. Zbiera świetne recenzje zarówno krytyków filmowych, dziennikarzy, jak i tysięcy widzów i jest najczęściej pokazywanym polskim dokumentem za granicą.

Do tej pory Lombard otrzymał łącznie 12 nagród m.in.: „Grand Prix Millennium Docs Against Gravity”, nagrodę „Smakjam” dla Najlepszej Polskiej Produkcji 2022. Wygrał Festiwal Form Dokumentalnych NURT i Festiwal Spektrum, został nagrodzony też „Moskitem” od Magazynu K-MAG. Lombard otrzymał także tytuł „Najlepszego Filmu z Europy Środkowej i Wschodniej” na Astra Film Festival w Sibiu oraz „Specjalne Wyróżnienie Jury” na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Atenach.

Poza nominacją do Polskich Nagród Filmowych Orły 2023 pojawiło się też sporo innych prestiżowych nominacji, m.in. „Odkrycie Roku 2022 Empik ”, nominacje do nagród IDA w Los Angeles za „Najlepszy Film” i dla „Najlepszego Reżysera” oraz nagrody „Doc Alliance” przyznawanych podczas Festiwalu w Cannes.

 

Opis filmu

Lombard to poruszająca, pełna szalonego humoru opowieść o ludziach, którzy walczą o przetrwanie, pomagając jednocześnie bardziej potrzebującym. Jola i Wiesiek to para w życiu i biznesie. Wraz z trójką pracowników prowadzą w Bytomiu prawdopodobnie największy lombard w Europie. Czas jego świetności minął jednak wraz z zamknięciem okolicznych kopalni i szerzącym się w mieście bezrobociem.

Pozbawieni środków do życia mieszkańcy „polskiego Detroit” znoszą pod zastaw coraz bardziej absurdalne i bezużyteczne przedmioty. Upadającemu biznesowi nie pomagają ani szalone, marketingowe pomysły Wieśka, ani tym bardziej czułe serce Joli, która klientów wspiera nie tylko dobrym słowem, ale i gorącą zupą czy ciepłym kożuchem. Choć lombard przynosi straty, to staje się ważnym centrum życia lokalnej społeczności. Wkrótce jednak znajduje się na krawędzi bankructwa, a związek Joli i Wieśka zostaje wystawiony na próbę. W obliczu nadciągającej katastrofy, właściciele podejmą ostatnią próbę ratowania biznesu i miłości.

 

Trailer