Rekrutacja
Ogłaszamy nabór do kolejnej edycji międzynarodowego programu szkoleniowego dla reżyserów/scenarzystów-reżyserów EKRAN+.
 • Do udziału w programie zapraszamy projekty pierwszych lub drugich filmów fabularnych z krajów partnerskich: Austrii, Chorwacji, Litwy, Szwajcarii i Polski.
 • W trakcie programu uczestnicy pod okiem uznanych międzynarodowych twórców rozwiną swój pomysł oraz zrealizują wybraną scenę, co pomoże im dopracować wizualny język swojego przyszłego filmu.

Termin składania aplikacji upływa 28 lutego 2022 roku. Udział w programie jest bezpłatny. Celem programu jest rozwój scenariuszy/treatmentów i realizacja sceny z każdego projektu pod okiem m.in. Wojciecha Marczewskiego (dyrektora Programu EKRAN+), Pawła Pawlikowskiego, Ildikó Enyedi, Antoine’a Jaccouda, Udayana Prasada, Marilyn Milgrom, Margaret Glover, Denijala Hasanovicia, Volkera Schlöndorffa, Roshanak Behesht Nedjad i Christopha Hochhäuslera.

Program EKRAN+ obejmuje:

 • rozwój treatmentu/scenariusza poprzez grupową i indywidualną pracę nad scenariuszami/treatmentami;
 • przygotowanie do zdjęć: casting, realizację storyboardów i indywidualne konsultacje z opiekunami artystycznymi i konsultantami scenariuszowymi, pomoc w wyborze lokacji i scenografii;
 • zdjęcia;
 • konsultacje reżyserskie z opiekunami artystycznymi;
 • montaż;
 • ewaluację grupową i przeprowadzoną indywidualnie z opiekunem artystycznym analizę zrealizowanych scen.

Tomasz Kot podczas przygotowania do sceny warsztatowej do projektu „Poskromienie złośnicy” w reżyserii Katarzyny Szyngiery-Krajewskiej. Fot. Karolina Grabowska

Dlaczego EKRAN+?

EKRAN+ koncentruje się na etapie preprodukcji z uwzględnieniem praktycznej pracy nad wybranymi scenami na planie filmowym. Uczestnicy mają szansę sprawdzić jaki ton i język wizualny najlepiej działa dla ich historii, dlatego udział w programie może być traktowany jako kreatywny test czy „wizualne laboratorium” przed rozpoczęciem właściwej pracy nad filmem. Uczestnicy kończą EKRAN+ z dobrze rozwiniętym treatmentem albo pierwszym draftem scenariusza oraz zrealizowaną sceną prezentującą ton, gatunek i wizualny język projektu. Zrealizowana scena może posłużyć jako demo/pilot, materiał wizualny towarzyszący scenariuszowi, który może być pomocny przy poszukiwaniu partnerów i źródeł finansowania dla filmu.

Dla kogo?

EKRAN+ opiera się na pracy zespołowej profesjonalistów z różnych dziedzin filmowych. Głównymi uczestnikami są europejscy reżyserzy lub scenarzyści-reżyserzy, którzy mają już na koncie film pełnometrażowy albo kilka krótkometrażowych. Uczestnikami aplikującego zespołu są: reżyser/reżyser-scenarzysta, scenarzysta lub współscenarzysta, producent zaangażowany w projekt, autor zdjęć.

Harmonogram sesji

Program jest podzielony na dwie sesje online oraz sesję stacjonarną w Warszawie, które zaplanowane są w terminie:

 • sesja 1: 25–28 kwietnia 2022 (online),
 • sesja 2: 21–29 czerwca 2022 (stacjonarnie w Warszawie),
 • sesja 3: 5–6 września 2022 (online).

Harmonogram EKRAN+ 2021 będzie na bieżąco dostosowywany do sytuacji związanej z pandemią COVID-19. Szczegółowy opis poszczególnych sesji znajduje się na stronie programu EKRAN+.

Evi Romen podczas konsultacji z tutorem programu EKRAN+ Pawłem Pawlikowskim. Fot. Agnieszka Patela

Zgłoszenia do 28 lutego

Aby zgłosić chęć udziału w programie należy wypełnić formularz rejestracyjny dostępny na stronie www.ekranplus.eu. Na zgłoszenia czekamy do 28 lutego 2022 roku. Udział w programie jest całkowicie bezpłatny.

Obejrzyj making of EKRAN+ 2021:

Partnerzy

EKRAN+ jest wspólnym projektem Wajda Studio i Szkoły Wajdy, Focal (Szwajcaria), Austriackiego Instytutu Filmowego, Chorwackiego Funduszu Audiowizualnego, Litewskiego Centrum Filmowego ze wsparciem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Partnerzy technologiczni: Heliograf i Koi Studio.

Galeria