Rekrutacja
Rozpoczął się nabór zgłoszeń na konkurs scenariuszowy Script Pro 2022. Szkoła Wajdy jest, wspólnie z Festiwalem Mastercard Off Camera, organizatorem konkursu. Czekamy na najciekawsze, najbardziej przejmujące i najoryginalniejsze teksty scenariuszy pełnometrażowych filmów fabularnych oraz słuchowisk. Termin nadsyłania zgłoszeń to 14 marca 2022 roku.

Dla kogo? Początkujący scenarzyści i osoby z doświadczeniem mile widziani

W kategorii film fabularny swoje teksty konkursowe mogą zgłaszać początkujący twórcy, którzy mają na koncie nie więcej niż dwa pełnometrażowe filmy fabularne zrealizowane na podstawie swojego scenariusza. Inaczej rzecz ma się w przypadku kategorii audio, gdzie do zgłaszania swoich utworów zapraszamy zarówno początkujących twórców, jak i bardziej doświadczonych scenarzystów, którzy chcieliby spróbować swoich sił w nieco innym formacie.

Zgłoszenia scenariuszy filmowych

W kategorii film fabularny szukamy scenariuszy pełnometrażowych filmów fabularnych, których czas trwania przewidziany jest na co najmniej 70 minut. Tematyka dowolna – mogą to być zarówno historie współczesne, jak i historyczne czy science-fiction. Na laureatów konkursu w kategorii film fabularny czekają nagrody w wysokości:

  • 15 000 PLN – nagroda Stowarzyszenia Filmowców Polskich,
  • 10 000 PLN – nagroda Stowarzyszenia Autorów ZAiKS,
  • 10 000 PLN – nagroda Fundacji Kyoto-Kraków.

Zgłoszenia scenariuszy słuchowisk

W kategorii audio czekamy na zgłoszenia oryginalnych scenariuszy słuchowisk trwających ok. 90 minut i słuchowisk dwuodcinkowych (2 x 45 min) o tematyce uniwersalnej, mogącej zainteresować słuchaczy radiowych i /lub użytkowników serwisów oferujących dostęp do dynamicznie rozwijającej się formy audio. Na laureatów w tej kategorii czekają nagrody:

  • 15 000 PLN oraz możliwość realizacji słuchowiska – nagroda Storytel,
  • 10 000 PLN – nagroda Stowarzyszenia Autorów ZAiKS,
  • Realizacja słuchowiska stworzonego na podstawie zwycięskiego scenariusza we współpracy z laureatem – nagroda specjalna Teatru Polskiego Radia.

Roczny abonament na usługi Storytel i bezpłatne konsultacje scenariuszowe

Na wszystkich finalistów konkursu w obu kategoriach czekają bezpłatne konsultacje scenariuszowe przeprowadzane przez wykładowców Szkoły Wajdy i przedstawicieli Storytel, a także roczny abonament do aplikacji Storytel.

Najczęściej zadawane pytania

Piszesz scenariusz razem ze współscenarzystą/-ką? Żaden problem, wystarczy, że oboje wyślecie zgłoszenie. W takim przypadku pamiętajcie, żeby wysłać dwa osobne zgłoszenia, ale opisując je tym samym godłem.

Twój scenariusz jest na podstawie książki? To także nie jest przeszkodą. Informacja o tym nie powinna znaleźć się na scenariuszu – może to „zdemaskować” autora. Dla dopełnienia formalności, do zgłoszenia dołącz oświadczenie, że jesteś autorem książki i posiadasz pełnię praw na dysponowanie prawami do scenariusza. To oświadczenie trafi jedynie do koordynatora naboru, nie trafi do komisji selekcyjnej ani jury.

Nie wiesz ile znaków powinien mieć scenariusz twojego słuchowiska? W przypadku słuchowiska nieco trudniej niż w przypadku scenariusza filmowego jest ustalić długość tekstu czy liczbę znaków – np. zapis „długa cisza” – 11 znaków może oznaczać w efekcie 30–60 sekund audio. Natomiast dla ułatwienia można przyjąć, że 40 tys. znaków odpowiada godzinnemu słuchowisku.

Więcej odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania znajdują się na stronie FAQ konkursu scenariuszowego Script Pro.

Zgłoszenia do 14 marca

Na zgłoszenia w formie mailowej czekamy do 14 marca 2022 roku pod adresem konkurs@scriptpro.pl.

Regulamin konkursu oraz formularze zgłoszeniowe znajdują się na stronie Script Pro.

Organizatorzy i partnerzy

Organizatorami konkursu są Wajda School oraz Festiwal Mastercard Off Camera.

Partnerami konkursu są Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Storytel, Fundacja Kyoto-Kraków i Teatr Polskiego Radia. (więcej informacji o partnerach znajduje się na końcu informacji prasowej).

Kontakt:

Agnieszka Tuszyńska
koordynatorka konkursu
atuszynska@wajdaschool.pl 

Więcej informacji o organizatorach i partnerach konkursu

Wajda School – unikalne na skalę europejską kursy łączące edukację z produkcją filmową. Tu, pod okiem mistrzów kina, wypracujesz najlepszą wizję artystyczną swojego projektu – od scenariusza, przez dokumentację, development, zdjęcia, produkcję, post-produkcję aż po prezentację filmu na rynku. Stawiamy na zajęcia praktyczne – zobaczysz swoją historię na planie zdjęciowym, nauczysz się pracy w zespole filmowym i pracy z aktorem, wypracujesz gotowy scenariusz, spotkasz się z producentami, a nawet możesz zrealizować swój film w Wajda Studio. www.wajdaschool.pl

Festiwal Mastercard OFF CAMERA – Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego to jedna z największych tego typu imprez w Europie. Rekordowo wysokie nagrody i promocja kina niezależnego wyróżniają imprezę na mapie festiwalowej na całym świecie. W ramach filmowej majówki w Krakowie publiczność z całego świata koncentruje się na kinie niezależnym, odważnym zarówno treściowo i formalnie oraz takim, które stawia na wartko opowiedziane, fascynujące historie. Najważniejszą częścią festiwalu jest Konkurs Główny „Wytyczanie Drogi”, w którym dziesięć pierwszych lub drugich filmów z całego świata rywalizuje o Krakowską Nagrodę Filmową – sto tysięcy dolarów, przyznawaną przez międzynarodowe Jury. Ważny jest również Konkurs Polskich Filmów Fabularnych z Nagrodą Kulczyk Foundation. Mastercard OFF CAMERA przyciąga najbardziej gorące nazwiska ze świata filmu i serialu. Festiwalowi towarzyszy konwent dla miłośników seriali – SerialCon, a także specjalna strefa wydarzeń branżowych Mastercard OFF CAMERA Pro Industry. www.offcamera.pl

Stowarzyszenie Filmowców Polskich – największa w Polsce organizacja zrzeszająca ludzi filmu. Od 1966 roku nieprzerwanie dba o interesy twórców i środowiska filmowego. Zakres działania SFP jest niezwykle szeroki. Od ochrony filmowców i zawodów filmowych, poprzez zbiorowy zarząd prawami autorskimi, aż po promocję i upowszechnianie kultury filmowej w Polsce i zagranicą oraz produkcję filmową. www.sfp.org.pl

Stowarzyszenie Autorów ZAiKS – najstarsza i największa polska organizacja zbiorowego zarządzania prawami autorskimi. Użytkownikom twórczości ułatwia legalne korzystanie z utworów, a dla twórców zbiera tantiemy. Działa od ponad 100 lat. Zrzesza kompozytorów, autorów tekstów, scenarzystów, dramatopisarzy, choreografów oraz twórców innych dziedzin sztuki. Jest też jednym z największych mecenasów kultury w Polsce. www.zaiks.org.pl

Storytel – pierwsza na świecie cyfrowa usługa abonamentowa, umożliwiająca streaming audiobooków na telefonach i tabletach. Serwis powstał w Szwecji w 2005 roku. Aplikacja jest dostępna na ponad 20 rynkach na całym świecie. W Polsce Storytel działa od lutego 2016 roku. W ramach abonamentu użytkownicy mają nieograniczony dostęp do blisko 80 000 tytułów w języku polskim i angielskim. www.storytel.pl

Fundacja Kyoto-Kraków – organizacja pożytku publicznego, założona w 1988 roku przez Andrzeja Wajdę i Krystynę Zachwatowicz. W 1987 Andrzej Wajda został laureatem Nagrody Kyoto Fundacji Inamori. Wraz z żoną całą sumę nagrody (około 400 tysięcy dolarów) przeznaczyli na założenie Fundacji, której celem była budowa Centrum (dziś Muzeum) Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha dla ekspozycji bezcennej kolekcji sztuki japońskiej, ofiarowanej w 1926 roku przez Feliksa Jasieńskiego Muzeum Narodowemu w Krakowie. Andrzej Wajda w swoim testamencie postanowił, że tantiemy z jego filmów trafią do Fundacji Kyoto – Kraków i zostaną przeznaczone na stypendia dla uzdolnionej artystycznie młodzieży oraz dla studentów Szkoły Wajdy (Wajda School) w Warszawie. Krystyna Zachwatowicz-Wajda mogła zrealizować testament w 2019 roku i teraz Fundacja, oprócz stypendiów, przyznaje także Nagrodę imienia Andrzeja Wajdy za działalność społeczną (laureatami są Jurek Owsiak, Adam Wajrak i Janina Ochojska), kontynuuje współpracę z Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha oraz wspiera Szkołę Języka Japońskiego, dla której siedzibę wybudowała w 2005 roku. https://manggha.pl/fundacja-kyoto-krakow

Teatr Polskiego Radia – instytucja działająca w ramach Polskiego Radia. Teatr wyobraźni jest sceną słowa mówionego i śpiewanego, która od początków publicznej radiofonii, czyli niemal od stu lat, zajmuje się produkcją i emisją słuchowisk radiowych, dramatów scenicznych, powieści, reportaży i poezji. Kontynuując tym samym i rozwijając długoletnią tradycję radia artystycznego w Polsce.

Od wielu lat radiowy teatr wyobraźni gości czołowych polskich artystów, organizując przy tym konkursy i festiwale, podczas których emituje najlepsze słuchowiska poprzedniego roku. Od 2001 roku w Sopocie odbywa się jeden z najbardziej prestiżowych – Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry”. Innym ważnym wydarzeniem jest przyznawanie najważniejszych nagród wybitnym aktorom i twórcom radiowej sceny. www.polskieradio.pl

Galeria