Rekrutacja
Zanim na dobre wkroczymy w 2022 rok, przygotowaliśmy dla Was krótkie podsumowanie tego co wydarzyło się u nas przez ostatnie 12 miesięcy.

Nasze kursy

Podobnie jak w poprzednim roku pandemia nie przeszkodziła nam w realizacji naszych flagowych kursów: Studio Prób, Script, Development Kreatywny, Online Kamera, Ekran+ i kolejni absolwenci wyruszyli ze swoimi projektami w filmowy świat. Wybrane projekty rozwijane na naszych kursach zostały zaprezentowane przed branżą filmową podczas pitchingu Wajda School | New Talents 2021 podczas CentEast na Warszawskim Festiwalu Filmowym. Zrealizowaliśmy drugą edycję kursu dla oświetlaczy  Akademia Światła, organizowaną we współpracy z firmą Heliograf oraz pierwszą edycję kursu Fishing Sound dla realizatorów dźwięku, prowadzoną we współpracy z Teatrem Polskiego Radia i wykładowcami Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina.

Nowy międzynarodowy program – Film Bridge Belarus

W 2021 roku odbył się nabór do pierwszej edycji Film Bridge – Belarus. Jest to autorski program Wajda School realizowany we współpracy z Gdyńską Szkołą Filmową, którego celem jest rozwój projektów młodych twórców filmowych z Białorusi. Uczestnicy rozpoczęli pracę nad rozwojem swoich projektów i będą ją kontynuować do czerwca 2022 roku. Aby okazać nasze wsparcie filmowcom z Białorusi, Filip Marczewski (wiceprezes Wajda School i koordynator programu Film Bridge Belarus) oraz nasze absolwentki Vlada Senkova i Mara Tamkowicz wzięli też udział w panelu Sytuacja kina białoruskiego a wsparcie polskich filmowców towarzyszącemu 7. edycji Festiwalu Filmów Białoruskich BulbaMovie.

Czytanie performatywne – Poskromienie złośnicy

W kwietniu zaprosiliśmy Was na performatywne czytanie scenariusza Weroniki Murek i Katarzyny Szyngiery pt. Poskromienie złośnicy. Projekt pełnometrażowego filmu fabularnego rozwijany był w ramach kursu Studio Prób w Wajda School w 2019 roku, otrzymał stypendium scenariuszowe PISF a w 2021 roku brał udział w naszym międzynarodowym programie Ekran+.

Nagrody dla Bukoliki

Rok 2021 niewątpliwe należał do Bukoliki Karola Pałki. Rozwijany na Dok Pro projekt od czasu światowej premiery na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno w sekcji Tygodnia Krytyków Filmowych z każdym kolejnym pokazem zyskiwał nowych widzów i zbierał przychylne recenzje. Z kolejnych festiwali reżyser wrócił z nagrodami Srebrnego Gołębia na DOK Leipzig, nagrodą dla najlepszego polskiego filmu na Millennium Docs Against Gravity, nagrodą publiczności i nagrodą studentów na Festiwalu Form Dokumentalnych NURT oraz nagrodą Aleksandra Kamińskiego na Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu, Konkurs Dokumentalny. Bukolika pokazywana była także m.in. na EnergaCamerimage, DokuBaku w Azerbejdżanie. Pod koniec listopada w Kinie Iluzjon odbyła się uroczysta warszawska premiera filmu, łódzka premiera miała miejsce podczas Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu. Film trafił już także do szerokiej publiczności w wybranych kinach studyjnych (Kino Kultura, Kino Iluzjon, Kino Elektronik, Kino Światowid).

Sukcesy i nagrody naszych absolwentów

Jantara 2021 dla najlepszego krótkometrażowego filmu dokumentalnego na 40. Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i Film zdobyła Paulina Sikora, reżyserka filmu Blisko ziemi (produkcja Fundacja Szkoła Wajdy); nagrody na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Estonii otrzymała Kometa Adama Buki (produkcja Fundacja Szkoły Wajdy) i Powiedz mi coś jeszcze Martyny Peszko (projekt rozwijany na kursie DOK PRO); wyróżnienie na FEST – New Directors New Films Festival w Portugalii zdobył film Pod niebem Marty Skiby (produkcja Fundacja Szkoła Wajdy).

Nagroda dla Wojciecha Marczewskiego

Wojciech Marczewski – współzałożyciel, dyrektor programowy i wykładowca Wajda School został uhonorowany nagrodą za całokształt i wkład w polską kinematografię przez Kapitułę 35. Tarnowskiej Nagrody Filmowej. Statuetkę Szczęścior laureat odebrał osobiście podczas uroczystej gali festiwalowej.

Cykl wykładów Kto jest bohaterem naszych czasów?

W pierwszej połowie roku zapoczątkowaliśmy cykl wykładów, którego mecenasem została Fundacja Fabryki Norblina. Podczas 5 spotkań online rozmawialiśmy o tworzeniu kina zaangażowanego, poszukiwaniu filmowych tematów i bohaterów oraz formy prezentowania ważnych treści. Naszymi gośćmi byli: Wojciech Marczewski i Tadeusz Sobolewski, Denijal Hasanović, Maciej Sobieszczański, Kinga Dębska i Agnieszka Smoczyńska. Wykłady transmitowane były na kanale Wajda School and Studio na YouTubie.

Script Pro – nowy partnerzy

Podczas 11. edycji konkursu scenariuszowego Script Pro, którego organizatorem jest Szkoła Wajdy we współpracy z Fundacją OFF Camera, Stowarzyszeniem Filmowców Polskich i ZAiKS, do naszych partnerów – Storytel i Teatr Polskiego Radia – dołączyła Fundacja Kyoto-Kraków. Cieszymy się, że konkurs z roku na rok się rozwija!

Wydawnictwo z muzyką z Symfonii Fabryki Ursus

Dzięki naszej kolejnej współpracy do sprzedaży trafił materiał muzyczny Dominika Strycharskiego wydany przez wytwórnię płytową Audio Cave. Muzykę stworzoną do filmu dokumentalnego w reżyserii Jaśminy Wójcik – Symfonia Fabryki Ursus (produkcji Wajda Studio), łączącego sztukę wideo z choreografią i muzyką eksperymentalną możecie kupić tutaj.

Szklane negatywy na Dafilms.pl i przegląd filmów na Mojeekino.pl

Szklane negatywy w reżyserii Jana Borowca wyprodukowane przez Wajda Studio od 22 lutego 2021 roku dostępne są na platformie VOD Dafilms.pl obok pozostałych tytułów Wajda School and Studio, które dostępne są na platformie.

Link do strony filmu na platformie Dafilms.pl.

Z kolei dzięki naszej współpracy z mojeekino.pl filmy ze Szkoły Wajdy pojawiły się na platformie. Udostępnione zostały nagradzane na festiwalach – Symfonia Fabryki Ursus, Ślimaki czy Superjednostka, pierwsze filmy Agnieszki Smoczyńskiej, produkcje pełnometrażowe a także wiele dokumentów i krótkich metraży zrealizowanych w ciągu ostatnich 10 lat.

Na koniec

Z przyjemnością śledzimy wszystkie mniejsze i większe sukcesy naszych absolwentów i kolejne losy projektów rozwijanych w naszej Szkole. W ubiegłym roku w kinach mogliście oglądać filmy Ostatni komers Dawida Nickela i Każdy ma swoje lato Tomasza Jurkiewicza; Raisa Doroty Migas-Mazur – produkcja Studia Munka SFP i Wajda Studio, rozwijana w Szkole Wajdy na kursie dokumentalnym Dok Pro – miała swoją premierę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wilnie a Przejście Doroty Lamparskiej (koprodukcja Wajda Studio) pokazane zostało na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, skąd z nagrodami wróciły m.in. rozwijane w Szkole Piosenki o miłości Tomasza Habowskiego.

Scenariusz wykładowcy i kierownika kursu Studio Prób Macieja Sobieszczańskiego oraz absolwentki kursu Dok Pro i autorki filmu Superjednostka (prod. Wajda Studio) Teresy Zofii Czepiec otrzymał nagrodę im. Krzysztofa Kieślowskiego w konkursie ScripTeast. Ceremonia wręczenia nagród odbyła się podczas festiwalu w Cannes. Scenariusz został też doceniony w konkursie Script Wars.

To tylko wybrane wydarzenia z minionego roku, więcej informacji o tym, co dzieje się w Szkole lub w życiu zawodowym naszych absolwentów znajdziecie, śledząc nasze profile na Facebooku, Instagramie i LinkedInie.

Galeria