Rekrutacja
Słuchowiska Aleksandry Głogowskiej i Anny Skuratowicz w programie 20. Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej Interpretacje w Katowicach. Wydarzenie w tym roku odbywa się online.

Aleksandra Głogowska i Anna Skuratowicz to absolwentki pierwszej edycji kursu Reżyseria Radiowa organizowanego wspólnie przez Szkołę Wajdy i Teatr Polskiego Radia, we współpracy z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym.

Słuchowiska zrealizowane przez nasze absolwentki zostaną zaprezentowane w konkursie słuchowisk Teatru Polskiego Radia.

Poniżej dowiecie się więcej o obu słuchowiskach.

Przed sklepem jubilera, reż. Aleksandra Głogowska

Poniedziałek, 23.11.2020, godz. 12:00–12:45

Zobacz online

Przed sklepem jubilera to najbardziej znana sztuka Karola Wojtyły, dramat poetycki w trzech częściach będący swoistą medytacją nad sakramentem małżeństwa. Jest to historia trzech par, które spotkają się przed sklepem jubilera, a podczas przymierzania obrączek dokonują rozrachunku własnego życia. Młodzi pytają o przyszłość, starsi o przeszłość, zastanawiają się, patrząc na obrączki, co zostało z dawnego uczucia.

Opowieści te służą pokazaniu, że miłość małżeńska ślubowana w obliczu Boga jest odbiciem Jego miłości do nas. Utworem Przed sklepem jubilera Karol Wojtyła pragnie zwrócić uwagę młodym ludziom, a przede wszystkim narzeczonym i młodym małżeństwom, aby całkowicie zrozumieli, na czym polega prawdziwa miłość małżeńska. Karol Wojtyła podkreśla, że podstawą szczęśliwej miłości małżeńskiej jest wierność, uczciwość, wolność i odpowiedzialność, które świadczą o psychicznej dojrzałości człowieka. Stosowanie tych poleceń przynosi autentyczną radość i spokój ducha.

Twórcy:

Adaptacja i reżyseria: Aleksandra Głogowska
Realizacja akustyczna: Maciej Kubera
Muzyka: Janusz Strobel
Obsada: Katarzyna Dąbrowska, Dariusz Wnuk, Anna Seniuk, Wiesław Komasa, Emilia Komarnicka-Klynstra, Rendbad Klynstra-Komarnicki, Ewa Kania, Stanisław Brudny
Saksofon: Mariusz Fazi Mielczarek

Premiera: 22 marca 2020 roku

O reżyserce:

Aleksandra Głogowska – Dyrektor Literacki Polskiego Radia RDC Radia dla Ciebie, absolwentka pierwszej edycji kursu Reżyserii Radiowej organizowanego przez Wajda School i Teatr Polskiego Radia. Przed sklepem jubilera to jej debiut reżyserski.

Komediant

Środa, 25.11.2020, godz. 12:00–12:30

Zobacz online

Komediant to niewątpliwie jeden z najlepszych dramatów Thomasa Bernharda, do którego wracają ciągle teatry na całym świecie, dając aktorom okazję do stworzenia wielkich kreacji, a reżyserom szansę na zmierzenie się z ironiczną wizją bernhardowskiego teatru, w którego krzywym zwierciadle powraca znane już skądś pytanie o kondycję artysty: kapłan czy błazen? W Komediancie aktor Bruscon przybywa do zapyziałej austriackiej miejscowości Utzbach, gdzie – tak jak w kilku sąsiednich mieścinach – ma dać przedstawienie.

Spektakl, w którym oprócz niego biorą udział członkowie jego rodziny, ma odbyć się w sali tanecznej miejscowej gospody. Trupa wystawia sztukę autorstwa samego Bruscona, który jako kosmiczny megaloman uważa się za twórcę na miarę Szekspira. A na dokładkę bohater jest domowym despotą, choć jego pogardliwe uwagi o austriackiej prowincji nie są pozbawione trafności i poczucia humoru.

Thomas Bernhard (1931–1989) – austriacki pisarz i dramaturg uważany za jednego z najwybitniejszych reprezentantów literatury niemieckojęzycznej. Jego proza nazywana jest „największym literackim osiągnięciem od czasu drugiej wojny światowej”.

Twórcy:

Przekład: Jacek St. Buras
Adaptacja i reżyseria: Anna Skuratowicz
Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska
Konsultacja muzyczna: Małgorzata Małaszko-Stasiewicz
Obsada: Andrzej Seweryn, Mirosław Zbrojewicz, Lidia Sadowa oraz Maria Górna, Piotr Skotnicki, Michał Wdowiak, Michał Zduni
Wiolonczela: Maciej Kubera

Premiera: 12 marca 2020 roku

O reżyserce:

Anna Skuratowicz – rocznik 1984. Absolwentka wydziału Wiedzy o teatrze w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, wydziału Études théâtrales na Uniwersytecie Paris III Sorbonne Nouvelle oraz kursu Reżyserii Radiowej w Wajda School. Na co dzień pracuje w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie jako kierownik działu programowo-literackiego, a także jako sekretarz generalny. Pracowała również jako instruktorka teatralna, kuratorka programów edukacyjnych, a także jako asystentka reżysera, tłumaczka i producentka spektakli teatralnych, m. in. przy przedstawieniach reżyserowanych przez Jacquesa Lassalle’a, Lembita Petersona czy Andrzeja Seweryna. Jako reżyserka i autorka scenariuszy spektakli radiowych współpracuje z Teatrem Polskiego Radia. Na swoim koncie ma m.in realizację Komedianta Thomasa Bernharda, Demonów Ireneusza Iredyńskiego czy Hioba Karola Wojtyły.

Opisy słuchowisk i biogramy reżyserek pochodzą ze strony festiwalu Interpretacje.

Galeria