Rekrutacja
Na rozpoczynającym się jutro festiwalu debiutów filmowych Młodzi i Film zapraszamy na spotkania z naszymi wykładowcami w ramach Godziny ze Szkołą Wajdy do stolika konsultacyjnego Wajda School w CK 105 oraz do oglądania naszych produkcji, filmów rozwijanych na kursach i filmów naszych absolwentów. Festiwal potrwa do 19 czerwca.

W ramach cyklu przez trzy kolejne dni prezentujemy wykłady, które możecie oglądać zarówno w Clubie 105, jak i online na profilu festiwalu tutaj, Godzina ze Szkołą Wajdy.  

Wojciech Marczewski i Paweł Pawlikowski rozmawiają o tym, jak szukać pomysłu na film, Leszek Dawid daje wskazówki na temat pracy z aktorem (wykłady zrealizowane podczas kursu Onlinekamera), a Maciej Sobieszczański i Denijal Hasanović przyglądają się „bohaterowi ze skazą” z perspektywy hamartii, tragicznej winy i magicznych mocy (wykłady zrealizowane w ramach cyklu Kto jest bohaterem naszych czasów? we współpracy z Fundacją Fabryki Norblina).

wtorek 15.06 | godz. 12.00 | Club 105
Poszukiwanie pomysłu na film | Wojciech Marczewski i Paweł Pawlikowski

Praca z aktorem | Leszek Dawid

środa 16.06 | godz. 12.00 | Club 105
Bohater ze skazą. Bohater z perspektywy hamartii - tragicznej winy | Maciej Sobieszczański

czwartek 17.06 | godz. 12.00 | Club 105
Bohater ze skazą. Skaza a magiczne moce | Denijal Hasanović

Serdecznie zapraszamy także do naszego stolika konsultacyjnego, przy którym dowiecie się wszystkiego, co chcielibyście wiedzieć o rekrutacji i kursach w Szkole Wajdy, ale nie mieliście okazji zapytać. Stolik znajdziecie w holu Centrum Kultury 105 w Koszalinie. Dyżury:

wtorek 15.06 | godz. 13.00–15.00
środa 16.06 | godz. 13.00–15.00
czwartek 17.06 | godz. 13.00–15.00

Nasze filmy w konkursach

W konkursie krótkometrażowych debiutów filmowych w tym roku możecie zobaczyć takie produkcje Wajda Studio i Fundacji Szkoła Wajdy oraz filmy naszych absolwentek, jak:

Raisa, reż. Dorota Migas-Mazur (prod. Studio Munka-SFP, Wajda Studio)
Projekt rozwijany na naszym kursie dokumentalnym DOK PRO, przełamuje schematy opowieści o emigrantach ze Wschodu i ich polskich losach. To piękny portret kobiety odważnej i zdeterminowanej, która nigdy nie pozbyła się swoich marzeń.

Blisko ziemi, reż. Paulina Sikora
Film zrealizowany przez Fundację Szkoła Wajdy w ramach kursu Przedszkole Filmowe. Bohaterami filmu są Małgorzata i Mariusz – mieszkańcy małego miasteczka w południowo-wschodniej Polsce. Film kreśli intymny portret ich współzależnego związku, na stałe naznaczonego przez alkoholizm Mariusza.

Powiedz mi coś jeszcze, reż. Martyna Peszko (prod. Natalia Grzegorzek Koskino)
Projekt rozwijany na kursie DOK PRO. W filmie przyglądamy się Martynie, która opiekuje się chorą na stwardnienie zanikowe boczne mamą. To minimalistyczna kronika wyzwań, jakich wymaga pielęgnacja sparaliżowanego człowieka i wysiłków podejmowanych przez córkę, by – może po raz ostatni – porozumieć się z mamą, która komunikuje się ze światem jedynie poprzez ruchy gałek ocznych.

Raisa, reż. Dorota Migas-Mazur

 

Powiedz mi coś jeszcze, reż. Martyna Peszko

Chodźmy w noc, reż. Kamila Tarabura (prod. Studio Munka-SFP, Papaya Films, TVN Film)
Film naszej absolwentki (kurs fabularny Studio Prób) powstał w ramach programu Trzydzieści Minut Studia Munka. Nastoletnia Krysia pierwszy raz od tygodni wychodzi z domu. Na imprezę, na którą wprosiła ją matka. Krysia nie chce tam być, ale zawsze robi to, co każą inni – ubiera się tak, jak lubi mama i grzecznie łyka tabletki od psychiatry. Na imprezie Krysia wpada na ekscentryczną Majkę. Wyruszają razem w podróż, która nabiera zawrotnego tempa.


W konkursie pełnometrażowych debiutów filmowych o Jantary powalczą w tym roku rozwijane w naszej Szkole na kursie fabularnym Studio Prób – Ostatni komers, Hura, wciąż żyjemy, Każdy ma swoje lato oraz filmy naszych absolwentów.

Ostatni komers, reż. Dawid Nickel (prod. No Sugar Films)
Ostatni tydzień szkoły w gimnazjum w małym polskim miasteczku. W oczekiwaniu na imprezę (komers) grupa uczniów spędza czas na miejskim basenie. W ciągu kilku dni zasmakują zauroczeń, odrzucenia i pierwszych zawiedzionych nadziei. Zapis ich doświadczeń jest zwieńczeniem okresu gimnazjalnego i portretem współczesnej młodzieży poszukującej tożsamości, przynależności i więzi. Fabularny debiut Dawida Nickela to prawdziwe odkrycie Festiwal Filmów Fabularnych w Gdyni. Ostatni komers zdobył nagrodę główną w konkursie filmów mikrobudżetowych, nagrodę Jury Młodych, wyróżnienie aktorskie dla Sandry Drzymalskiej (ex aequo za rolę w filmie Każdy ma swoje lato) i wyróżnienie za zdjęcia dla Michała Pukowca.

Każdy ma swoje lato, reż. Tomasz Jurkiewicz (prod. Before my eyes, TVP)
Tragikomedia o dojrzewaniu do odpowiedzialności za drugiego człowieka. Nastoletni Mirek, syn miejscowej organistki, zakochuje się w Agacie, dziewczynie, która przyjeżdża do miasteczka, żeby gotować na oazie. Dziadek Mirka widzi w niej kochankę z lat młodości. Chłopak postanawia wykorzystać tę pomyłkę, żeby zbliżyć się do Agaty. Nie wie, że tym samym niespodziewanie odkryje pilnie strzeżoną przez matkę tajemnicę rodzinną. Film został nagrodzony na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni (nagroda dla Sandry Drzymalskiej ex aequo za rolę w filmie Ostatni komers). Międzynarodowa premiera filmu odbędzie się w sekcji konkursowej Generator 16+ na festiwalu w Giffoni. W Polsce film dystrybuuje Aurora Films, obecnie można go obejrzeć na platformie mojeekino.pl.

Hura, wciąż żyjemy, reż. Agnieszka Polska (prod. Kijora, Artntainment)
Artystyczna komuna pracuje nad filmem o Róży Luksemburg, ale podczas przygotowań do produkcji znika tajemniczy reżyser. Bohaterowie z jednej strony są nim zafascynowani, z drugiej życzą mu jak najgorzej. Gdzie się podział i kim jest człowiek, który tak mocno wpływa na życie kolektywu? Dynamika relacji między ludźmi żyjącymi w artystycznej i emocjonalnej symbiozie okazuje się wybuchowa i toksyczna. Inspiracją dla filmu była grupa artystyczna, której przywodził Rainer Werner Fassbinder. Polska premiera filmu odbyła się na festiwalu Nowe Horyzonty. W 2021 roku film pokazywany był na festiwalu Slamdance, gdzie otrzymał stypendium przyznane przez studio AGBO. Reżyserka jest laureatką nagrody filmowej dla filmu eksperymentalnego przyznanej przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej i Szkołę Wajdy.

  Każdy ma swoje lato    Hura, wciąż żyjemy

Filmy naszych absolwentów w konkursie:

  • Amatorzy, reż. Iwona Siekierzyńska
  • Biały potok, reż. Michał Grzybowski (absolwentami Wajda School są także kierowniczka produkcji filmu Maria Leźnicka, i odpowiadający za scenografię Tomasz Walesiak)
  • Maryjki, reż. Daria Woszek
  • Safe Inside, reż. Renata Gabryjelska

Sekcja pozakonkursowa

A w sekcji pozakonkursowej polecamy Wam do obejrzenia dwa dokumenty rozwijane na naszych kursie Dok Pro:

Między nami, reż. Dorota Proba (prod. Studio Munka SFP, Wajda Studio)
Projekt rozwijany na kursie dokumentalnym Dok Pro. Intymny portret trzech związków. Trzy bardzo różne pary decydują się podjąć szczerą rozmowę, zainicjowaną zestawem pozornie prostych pytań. Powoli tworzy się przestrzeń dla wymiany skrywanych emocji i wyznań, a także nieoczywistych pragnień.

Kadr z filmu Między nami      Kadr z filmu xABO: Ksiądz Boniecki

 

Xabo. Ksiądz Boniecki, reż. Aleksandra Potoczek  (prod. Aleksander Kardyś Fundacja Tygodnika Powszechnego)
Projekt rozwijany na kursie dokumentalnym Dok Pro. To nie jest hołd, pomnik, laurka na cześć. To intymny dziennik, który wyraża naszą wspólną, wielką tęsknotę – za pięknym i mądrym przewodnikiem, za doradcą, za człowiekiem, który wie więcej i zachowuje spokój mimo wszystko. Ksiądz Boniecki, który jest solą w oku instytucji kościoła i ma zakaz publicznych wypowiedzi do prasy – poza „Tygodnikiem Powszechnym” – cały czas jeździ na spotkania, rozmawia, pyta, słucha, daje odczyty, przynosi nadzieję. Podczas trzyletniej wędrówki wraz z księdzem Bonieckim ekipa przemierzyła 50 tys. kilometrów.

Do zobaczenia w Koszalinie!

Galeria