Rekrutacja
Po tegorocznym Krakowskim Festiwalu Filmowym nasi absolwenci nie wracają z pustymi rękoma! Wiozą Złotego Lajkonika, Złoty Hejnał, nagrody pozaregulaminowe i wyróżnienia!

Trzy opowiadania o Basi, najnowsza produkcja Wajda Studio w reżyserii Mateusza Pietraka, rozwijana na kursie Dok Pro, zdobyła Złotego Lajkonika dla najlepszego filmu dokumentalnego w Konkursie Polskim Filmów do 30 minut za:

„przejmujący, ciepły ale daleki od sentymentów obraz lęku przed samotnością, która dotyka szczególnie najstarszych z nas”.

Ale na tym nie koniec! Olga Bejm, odpowiedzialna za montaż filmu, otrzymała pozaregulaminową Nagrodę Prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

O filmie:

„Postanowiłam, że w tym roku umieram” – mówi ze śmiechem Basia, po której nie widać, że skończyła osiemdziesiąt lat. Spełnia się w roli babci, matki i siostry. A także na scenie. Podglądamy jej przygotowania do życiowego występu. W międzyczasie spotyka się z najbliższymi, obdarowując ich swoją uwagą oraz niezwykłą energią i pasją. Sztuka niepostrzeżenie przenika do codziennych czynności, dzięki czemu powstała niezwykle intymna i osobista opowieść o przemijaniu doświadczanym w pierwszej osobie, a kulminacyjnym momentem jest finałowy występ bohaterki. 

Międzynarodowy konkurs dokumentów muzycznych DocFilmMusic i Złoty Hejnał wygrała Agnieszka Iwańska za film Ula /prod. Telewizja Polska, Agencja Reklamowa Koma 2/ również rozwijany na kursie Dok Pro za:

„delikatnie utkaną, przejmującą historię styku miłości i muzyki, bezpretensjonalny i szczery portret jednej z najważniejszych wokalistek jazzowych – Urszuli Dudziak”.

Fot. Materiały prasowe

O filmie:

„To jest kolebka naszej ukochanej muzyki. Tam musimy się sprawdzić” – w taki sposób Michał Urbaniak przekonał polską wokalistkę jazzową Urszulę Dudziak, żeby wyruszyła z nim na podbój USA. Film jest zapisem tej fascynującej i burzliwej podróży, opowiadanej zza kadru przez samą artystkę – skądinąd wyborną gawędziarkę. Jego tworzywem są archiwalia przybliżające PRL lat 60. czy Nowy Jork w latach 70. i 80. oraz sama muzyka. Słuchając scatowych wokaliz, poznajemy Dudziak jako kobietę, imigrantkę i przede wszystkim nadzwyczajną artystkę, tworzącą z największymi osobowościami jazzu.

Wyróżnienie w Konkursie Polskim Filmów powyżej 30 minut otrzymała Clara Kleininger-Wanik za film Globus /prod. Square Film Studio/ który rozwijała na kursie Dok Pro.

Fot. Materiały prasowe

O filmie:

Kiedy w życie wchodzi nowa ustawa zakazująca występów cyrkowych z udziałem zwierząt, Adi i Mioara, trenerzy zwierząt w bukareszteńskim cyrku, muszą wymyślić, jak urozmaicić swoje występy, by nie stracić publiczności. Na pomoc z samego Las Vegas przybywa do Rumunii światowej sławy reżyser spektakli cyrkowych. W kilka miesięcy ekipa musi się dostosować do nowej wizji artystycznej. Będzie to wymagało nauki akrobacji i zadań, z jakimi do tej pory nie mieli do czynienia. Ambicją nowego opiekuna grupy, który współpracował m.in. ze słynnym Cirque du Soleil, jest stworzenie najwspanialszego widowiska cyrkowego w tej części Europy.

Wielkie gratulacje dla wszystkich nagrodzonych twórców!