Rekrutacja
W jubileuszowej podróży przez festiwale filmowe tym razem jedziemy do Suwałk na drugą edycję Festiwalu Filmowego Wajda na Nowo, który rozpoczyna się 18 sierpnia. Z okazji 20-lecia Szkoły pokażemy tam produkcje i koprodukcje filmów Wajda Studio, a także wystawę plakatów i jubileuszową wystawę plenerową. Wstęp na wydarzenia jest wolny!

Festiwal Wajda na Nowo to pokazy filmów mistrzów polskiego filmu, konkurs filmów krótkometrażowych, kino plenerowe, śniadania z dokumentem, warsztaty filmowe, wystawy zdjęć i plakatów filmowych i spotkania z gwiazdami polskiego filmu. W tym roku gościem specjalnym festiwalu będzie znakomity polski reżyser Feliks Falk. Suwałki odwiedzą także Jerzy Stuhr, Emilia Krakowska, Olgierd Łukaszewicz, Andrzej Chyra, Urszula Grabowska oraz Filip Marczewski – Dyrektor Wajda School & Studio i Tomasz Habowski – absolwent naszych kursów Script i Studio Prób, na których rozwijał swój głośny już debiut – Piosenki o miłości.

 

W ramach cyklu Śniadanie z dokumentem zaprezentujemy filmy rozwijane w Wajda School i zrealizowane w Wajda Studio

  • Bukolikę w reżyserii Karola Pałki – dokument z 2021 roku rozwijany na kursie DOK PRO, najlepszy polski film dokumentalny na Millennium Docs Against Gravity 2021, nagrodzony Silver Dove w Lipsku w 2021, zdobywca dwóch  Jantarów – za reżyserię i zdjęcia – na festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i Film w Koszalinie w 2022 oraz zwycięzca 17. Film POLSKA w Berlinie.
  • Między nami w reżyserii Doroty Proby, produkcja: Studio Munka – Stowarzyszenie Filmowców Polskich, koprodukcja Wajda Studio – rozwijany na kursie DOK PRO, najlepszy film polski na Millenium Docs Against Gravity 2020, Złoty Anioł w konkursie filmów polskich From Poland na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Tofifest w Toruniu.
  • Symfonię Fabryki Ursus w reżyserii Jaśminy Wójcik z 2018, nagrodzony na Hot Docs 2019 w Toronto jako najlepszy dokument średniometrażowy, nominowany do Polskich Nagród Filmowych Orły 2020. Film powstał w ramach wspólnej inicjatywy Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej  i Szkoły Wajdy – pod nazwą „Nagroda Filmowa dla filmu eksperymentalnego”.
  • Blisko ziemi w reżyserii Pauliny Sikory – rozwijany na kursie PRZEDSZKOLE FILMOWE, Nagroda za najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny na 40. Festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i Film w Koszalinie oraz Grand Prix w kategorii Film studencki w Ogólnopolskim Konkursie Filmów Niezależnych OKFA w Koninie.
  • Szklane negatywy w reżyserii  Jana Borowca, rozwijany na kursie DOK PRO.
  • Kometę w reżyserii Adama Buki, rozwijany na kursie DOK PRO, specjalne wyróżnienie Jury Filmowego Bytom Film Festival.

Szczegółowy program wydarzeń jubileuszowych

18.08.2022 | CZWARTEK

9.00   20 lat Wajda School. Śniadanie z dokumentem (wstęp wolny)
Kawiarnia artystyczna, Suwalski Ośrodek Kultury, ul. T. Noniewicza 71

projekcja filmu Bukolika, reż. Karol Pałka
projekcja filmu Kometa, reż. Adam Buka
projekcja filmu Blisko ziemi, reż. Paulina Sikora

17.00   20 lat Wajda School. Wernisaż jubileuszowej wystawy plakatów (wstęp wolny)
Patio, Suwalski Ośrodek Kultury, ul. Papieża Jana Pawła II 5

19.08.2022 | PIĄTEK

9.00   20 lat Wajda School. Śniadanie z dokumentem (wstęp wolny)
Kawiarnia artystyczna, Suwalski Ośrodek Kultury, ul. T. Noniewicza 71

projekcja filmu Między nami, reż. Dorota Proba
projekcja filmu Szklane negatywy, reż. Jan Borowiec

20.08.2022 | SOBOTA 9.00   20 lat Wajda School. Śniadanie z dokumentem (wstęp wolny)
Kawiarnia artystyczna, Suwalski Ośrodek Kultury, ul. T. Noniewicza 71

projekcja filmu Symfonia Fabryki Ursus, reż. Jaśmina Wójcik

Do zobaczenia w Suwałkach! Pełny program festiwalowy znajdziecie tutaj

Galeria