Rekrutacja
Zapraszamy na pokaz i spotkanie z reżyserką filmu Ptitsa – Aliną Maksimenko. Obejrzymy też fragmenty jej nowego pełnometrażowego dokumentu Stiched Steps, zrealizowanego w pierwszych tygodniach wojny w Ukrainie.

Czwartek  6 lipca
godz. 18:00 – pokaz filmu Ptitsa
godz. 18:30 – spotkanie z Aliną Maksimenko i pokaz fragmentów Stiched Steps

siedziba Wajda School, Chełmska 21 bud. 24
WSTĘP WOLNY!

Wydarzenie jest organizowane w ramach wspólnego projektu Wajda School i Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy pt. „Help UA: Program wsparcia dla filmowców z Ukrainy” oraz w ramach programu FILM BRIDGE UKRAINE - produkcja współfinansowanego przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

----------------------------------------------------

Ptitsa to historia osadzona w czasie pandemii, rozgrywająca się we wspólnym mieszkaniu matki i jej dorosłej córki, które mimo dzielenia wspólnej przestrzeni nie są ze sobą blisko. Tragedia przyjaciółki połączy główne bohaterki. Projekt filmu był rozwijany w Wajda School na kursie DOK PRO w ramach Programu Edukacji Filmowej 2019/2020 współfinansowanego przez Polski Instytut Sztuki Filmowej i zrealizowany w Wajda Studio w 2022 roku.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy FIDMarseille 2022 (Francja), konkurs Flash – premiera światowa filmu
It's All True! IDFF  (Brazylia) – Nagroda dla Najlepszego Filmu Krótkometrażowego
20th Docudays UA, 2023 (Ukraina) – konkurs DOCU/SHORT UA National Competition, Nagroda im. Andrija Matrosova

Scenariusz, reżyseria, zdjęcia, dźwięk: Alina Maksimenko
Montaż: Feliks Mirosław Mamczur
Muzyka: Vladimir Tarasov
Obsada: Tatiana Maksimenko, Alina Maksimenko, Inna Trufanova (Głos), Sergii Cherepanov (Głos)
Produkcja: Wajda Studio
Współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Stiched Steps to historia rozgrywająca się w pierwszych tygodniach wojny w Ukrainie – w kijowskim szpitalu i w podkijowskiej miejscowości, gdzie Alina rejestruje bieżące wydarzenia i reakcje ludzi skonfrontowanych z nagłym i niespodziewanym zagrożeniem.

Scenariusz, reżyseria, zdjęcia: Alina Maksimenko
Montaż: Feliks Mirosław Mamczur
Dźwięk: Sergiy Chegodayev
Muzyka: Vladimir Tarasov
Produkcja: Wajda Studio
Współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej

----------------------------------------------

ALINA MAKSIMENKO – artystka urodzona w Kijowie w Ukrainie. Malarka, reżyserka filmowa, operatorka, producentka. W latach 1985–1988 studiowała w Liceum Plastycznym im. T.G. Szewczenko. Ukończyła studia artystyczne w Kijowie, a Kolegium M. Bojczuka w 1993 roku. W 2014 roku pokazała swoją pierwszą instalację wideo w Kijowskim Arsenale. Ukończyła również specjalność reżyseria filmów dokumentalnych w klasie Siergieja Bukowskiego w Instytucie Radiofonii i Prasy w 2019 roku. Ukończyła kurs dokumentalny DOK PRO w Szkole Wajdy w 2020 roku.

 

Jest członkinią BG-Art., od 2001 roku Związku Artystów Plastyków, a od 2003 w Związku Artystów Malarzy Ukrainy. Do czasu wybuchu wojny mieszkała i pracowała w Ukrainie. Ptitsa to jej pierwszy krótkometrażowy film dokumentalny, którego premiera odbyła się na FID Marsylia w 2022. Obecnie jest w trakcie montażu swojego drugiego projektu dokumentalnego Stiched Steps, pełnometrażowego dokumentu polskiej produkcji, zrealizowanego we współpracy z Wajda Studio.