Rekrutacja
Na rozpoczynającym się w najbliższą niedzielę festiwalu w Łagowie mamy dla Was sporo atrakcji. W pokazach konkursowych wystawiamy silną kobiecą reprezentację Wajda Studio, a w ramach pokazów specjalnych filmy rozwijane w Szkole.

O Złote Grono powalczą dwa filmy naszej produkcji: Jeszcze mnie nie znasz w reżyserii Joanny Krzyżewskiej i Na żywo Mary Tamkovich. W ramach festiwalowej prezentacji Szkoły Wajdy pokażemy Każdy ma swoje lato Tomasza Jurkiewicza, które rozwijał na naszym kursie Studio Prób, Ptitsę Aliny Maksimenko rozwijaną na kursie Dok Pro i zrealizowaną w Wajda Studio oraz dokument naszej absolwentki Martyny Peszko – Rewolucja 21, którego Szkoła jest partnerem.

A w piątkowe popołudnie polecamy spotkanie z Wojciechem Marczewskim, naszym dyrektorem programowym, i Damianem Jankowskim, którzy będą rozmawiać o książce pt. Świat przyspiesza, ja zwalniam wydanej nakładem wydawnictwa Więź.

Pokazy konkursowe

Konkurs Filmów Dokumentalnych

JESZCZE MNIE NIE ZNASZ, reż. Joanna Krzyżewska, produkcja Wajda Studio, Polska, 2023
Film rozwijany na kursie DOK PRO w Wajda School.

Kiedy: Wtorek 27.06, godz. 13:00
Gdzie: duża sala Leśnik

Ona, on i niespodziewana wiadomość. Jej wątpliwości i jego pokerowa mina. Ona przeżywa skrajne emocje, do których czasem aż wstyd się przyznać. On konsekwentnie remontuje mieszkanie i czuje, że nie ma miejsca na słabość. W tym wszystkim trzymają się jednak za ręce. Oko komórkowej kamery towarzyszy im w zmianie, jaka powoli dokonuje się w ich życiu. Intymny portret pary, która skonfrontowana z niespodziewaną wiadomością, musi poznać się na nowo. Opowiedziana z niezwykłą szczerością, prosta historia o dojrzewaniu do nowej roli i oswajaniu zmian.

Konkurs Krótkich Filmów Fabularnych

NA ŻYWO, reż. Mara Tamkovich (absolwentka Wajda School), produkcja Wajda Studio, Polska, 2022
Film rozwijany w Wajda School, pod opieką Filipa Marczewskiego, w ramach programu „15 minut do premiery”.

Kiedy: Czwartek 29.06, godz. 14:00
Gdzie: mała sala Leśnik

Pokojowa manifestacja w Mińsku zostaje brutalnie spacyfikowana przez milicję. Dziennikarki niezależnej białoruskiej telewizji jako jedyne prowadzą transmisję z przebiegu wydarzeń. Gdy zostają namierzone przez milicyjny dron, stają przed dramatycznym wyborem. Fabuła inspirowana prawdziwą historią Kateriny Bakhvalovej i Darii Chultsovej z BELSAT TV.

Pokazy specjalne

PTITSA, reż. Alina Maksimenko, produkcja Wajda Studio, Polska, 2022
Film rozwijany na kursie DOK PRO w Wajda School.

Kiedy: Wtorek 27.06, godz. 16:00
Gdzie: mała sala Leśnik

Historia osadzona w czasie pandemii rozgrywa się we wspólnym mieszkaniu matki – nauczycielki muzyki i jej dorosłej córki – malarki. Mimo dzielenia wspólnej przestrzeni ich światy praktycznie nie łączą się ze sobą. Pewnego dnia Alina dowiaduje się o wypadku, w wyniku którego ginie Katia, córka jej przyjaciółki. Od tej chwili jesteśmy świadkami nieprzynoszących ukojenia rozmów telefonicznych pomiędzy Aliną a jej przyjaciółką. Tragiczna historia Katii połączy główne bohaterki. 

KAŻDY MA SWOJE LATO, reż. Tomasz Jurkiewicz, produkcja Before My Eyes, dystrybucja Aurora Films, Polska, 2021 Film rozwijany na kursie STUDIO PRÓB w Wajda School.

Kiedy: Poniedziałek 26.06, godz. 16:00
Gdzie: mała sala LeśnikZbuntowana Agata przyjeżdża do małego miasteczka gotować na oazie. Zakochuje się w niej siedemnastoletni Mirek, syn miejscowej organistki, a jego chory na demencję dziadek widzi w dziewczynie kochankę z młodości. Mirek wykorzystuje chorobę dziadka, by zbliżyć się do Agaty. Odkrywanie wzajemnych uczuć nieoczekiwanie ujawnia pilnie strzeżoną przez matkę Mirka, rodzinną tajemnicę. 

REWOLUCJA 21, reż. Martyna Peszko (absolwentka kursu DOK PRO w Wajda School),
produkcja Fundacja Teatr 21, partner filmu: Wajda Studio, Polska, 2022

Kiedy: Wtorek 27.06, godz. 16:00
Gdzie: mała sala Leśnik

Teatr 21, profesjonalna grupa teatralna aktorów z zespołem Downa, zaczyna pracę nad nowym spektaklem – „Rewolucja, której nie było”  do którego zaprasza także pełnosprawnych aktorów. Wspólna praca wzbudza gorące dyskusje na temat nagości na scenie, zaangażowania teatru w politykę, granic prywatności i odwagi ośmieszenia się na scenie.

Wojciech Marczewski – Spotkanie autorskie

Kiedy: Piątek 30.06, godz. 18:00 
Gdzie: KAWIARNIA FESTIWALOWA

Spotkanie wokół książki Świat przyspiesza, ja zwalniam wydanej nakładem wydawnictwa Więź, w której Damian Jankowski rozmawia z Wojciechem Marczewskim, naszym dyrektorem programowym, współzałożycielem Szkoły, twórcą niezapomnianych filmów takich, jak Zmory, Dreszcze i Ucieczka z kina Wolność, jednym z najważniejszych reżyserów w historii polskiego kina. Jak pisze Janusz Gajos w recenzji książki: „Wojciech Marczewski jest świetnym interpretatorem zdarzeń, z którymi mamy do czynienia. Każde spotkanie z nim to prawdziwa uczta”.

Polecamy! Zapraszamy! Do zobaczenia w Łagowie!