Rekrutacja
Filmy wyprodukowane przez Wajda Studio znalazły się w programie kuratorskim platformy VOD DAFilms.pl specjalizującej się w kinie dokumentalnym.

2 listopada rusza program kuratorski DAFilms.pl poświęcony filmom dokumentalnym absolwentów naszej szkoły. Filmy dostępne będą na terenie naszego kraju na platformie Dafilms.pl oraz dla widzów na całym świecie na DAFilms.com. Filmy dostępne są z angielskimi napisami.

Przeczytajcie więcej o tytułach, które możecie obejrzeć na DAFilms.pl w ramach programu kuratorskiego:

Budzik

Dzięki reżyserowi filmu Piotrowi Małeckiemu poznajemy Cypriana, Filipa, Olę i Kubę – czworo młodych pacjentów podwarszawskiej kliniki Budzik. Od dłuższego czasu są w śpiączce. Ich rodzice są zdeterminowani, by pomóc im wrócić do życia. Film opowiada niezwykłą historię ludzi, którzy w obliczu osobistej tragedii nie poddają się, są pełni nadziei, walcząc o życie i zdrowie swoich dzieci.

PL: https://dafilms.pl/film/11650-budzik
ENG: https://dafilms.com/film/12103-out-of-the-blue

Mój dom

Magdalena Szymków w swoim filmie ukazuje paradoksy historii, w której jedno miejsce może być zarazem synonimem odzyskanego spokoju, jak i utraconej młodości. Urodzona na Wołyniu Janina ma 10 lat, gdy wywożą ją z domu do Kazachstanu. Po wojnie jako repatriantka przewieziona zostaje na „ziemie odzyskane”, opuszczane przez deportowanych Niemców. Osiedla się w poniemieckim domu w Szczecinie. Tutaj z kolei urodziła się Annemarie, która po wojnie musi opuścić rodzinne strony…

PL: https://dafilms.pl/film/11655-moj-dom
ENG: https://dafilms.com/film/12104-my-house-without-me

Ślimaki

Grzegorz Szczepaniak w charakterystyczny dla siebie humorystyczny sposób przygląda się, jak wygląda przemysł ślimaczany w Polsce. Co drugi ślimak na stole pochodzi z Polski. Polscy hodowcy eksportują ślimaki nie tylko do Francji czy Włoch, ale podbijają Chiny i Japonie. Czy bohaterowie filmu, Andrzej i Konrad, odniosą sukces i zarobią miliony?

PL: https://dafilms.pl/film/11651-slimaki
ENG: https://dafilms.com/film/11651-the-snails

Trampkarze

Głównymi bohaterami filmu są dwaj bracia, 14-letni Mateusz oraz 13-letni Łukasz mieszkający w niewielkiej górskiej wiosce na południu Polski. Chcą zostać profesjonalnymi piłkarzami grającymi przynajmniej w Polskiej Ekstraklasie. Film Marcina Filipowicza pokazuje początkowy, a zarazem najtrudniejszy etap w życiu młodych bohaterów, prowadzący do spełniania ich życiowego marzenia.

PL: https://dafilms.pl/film/11648-trampkarze
ENG: https://dafilms.com/film/11648-football-brothers

Wyspa

Bohaterem filmu Natalii Krasilnikovej jest Mykola Golowan, stary rzeźbiarz z ukraińskiego miasteczka Łuck, w którym już ponad 30 lat buduje swój wyjątkowy dom. Miejsce to stało się atrakcją turystyczną – ludzie specjalnie przyjeżdżają, by zrobić sobie na pamiątkę zdjęcie na tle domu, czasem z samym mistrzem. Film opowiada przede wszystkim o codzienności człowieka, który poświęca się ukochanej pracy, nie zważając na popularność, nie szukając poklasku. Przypowieść o harmonii samotności.

PL: https://dafilms.pl/film/11657-wyspa
ENG: https://dafilms.com/film/11657-the-island

Kiedy będę ptakiem

W filmie Moniki Pawluczuk przyglądamy się próbie zmiany swojego losu. MuLa, kobieta z birmańskiego plemienia Kajan, jest w Tajlandii od dwóch lat, ona, jej mąż i wszyscy synowie. Po drugiej stronie granicy została jej jedyna córka. Matka chce ją sprowadzić do lepszego świata. Czekanie na nią, pełne niepokoju i napięcia, wyznacza rytm i atmosferę  filmu.

PL: https://dafilms.pl/film/12105-kiedy-bede-ptakiem
ENG: https://dafilms.com/film/11654-when-i-am-a-bird

3 dni wolności

Bohater filmu Łukaszu Borowskiego po piętnastu latach opuszcza więzienie. Najprostsze czynności stanowią dla niego prawdziwe wyzwanie. Zagubiony i oszołomiony, a jednocześnie zafascynowany stara się zrozumieć dzisiejszy świat. Nie to okaże się jednak dla niego najtrudniejsze. W ciągu przepustki będzie musiał zmierzyć się ze swoim życiem, ocenić przeszłość i szanse na przyszłość, wybrać to, co dla niego najważniejsze. W jaki sposób wykorzysta trzy dni wolności?

PL: https://dafilms.pl/film/11653-3-dni-wolnosci
ENG: https://dafilms.com/film/12106-3-days-of-freedom

Decrescendo

Muzyka grana przez młodego terapeutę wprowadza nas w świat mieszkańców domu spokojnej starości. Jego towarzystwo sprawia, że czują się znów potrzebni i wysłuchani. Równocześnie on sam, codziennie stykając się z nieuchronnością śmierci, próbuje odnaleźć sens we własnym życiu. Muzyczny termin decrescendo nabiera tutaj nowego, egzystencjalnego znaczenia. Reżyserką filmu jest Marta Minorowicz.

PL: https://dafilms.pl/film/12108-decrescendo
ENG: https://dafilms.com/film/8036-decrescendo

Popatrz

Bohaterami filmu Adama Palenty są niewidome dzieci, które zabierają widza w podróż do swojego świata wrażliwości i wyobraźni. Za pomocą dotyku starają się odczytać, co przedstawia obraz.

PL: https://dafilms.pl/film/7276-popatrz
ENG: https://dafilms.com/film/7276-take-a-look

Jakie jeszcze tytuły znajdziecie na platformie?

Wszystkie dziewięć tytułów dołączyło do obecnych już na platformie filmów wyprodukowanych przez Wajda Studio: Symfonii Fabryki Ursus Jaśminy Wójcik, Arabskiego sekretu Julii Groszek, Końca świata Moniki Pawluczuk, Biegaczy Łukasza Borowskiego, Superjednostki Teresy Czepiec i Miejskich kowboi Pawła Ziemilskiego. Wymienione filmy, poza Symfonią, dostępne są zarówno na platformie DAFilms.pl, jak i DAFilms.com.

DAFilms

DAFilms to portal VOD specjalizujący się w autorskim kinie dokumentalnym. Od 15 lat działa pod domeną DAFilms.com, a w styczniu 2020 roku uruchomiono polskojęzyczną wersję strony, która posiada także osobny kuratorski program stworzony z myślą o polskich widzach. Zawiera on więcej polskich dokumentów, a także sukcesywnie powiększaną kolekcję światowych dokumentów z polskimi napisami. Oferta DAFilms.pl uzupełnia katalog główny DAFilms International, zawierający ponad 2000 tytułów z angielskimi napisami, dostępny w ramach tej samej subskrypcji.

SVOD i TVOD

Filmy dostępne są w modelach SVOD i TVOD, co oznacza, że możecie wykupić miesięczny abonament z dostępem do całej platformy lub, w drugiej opcji, wykupić dostęp do konkretnego tytułu, który najbardziej Was zainteresuje.  

Galeria