W tym roku świętujemy 20 rocznicę założenia Szkoły przez dwóch mistrzów polskiego kina – Andrzeja Wajdę i Wojciecha Marczewskiego. Z tej okazji chcielibyśmy upamiętnić naszego wielkiego przyjaciela, wybitnego artystę, patrona i mistrza – upamiętnić muralem z jego wizerunkiem wykonanym na ścianie naszej siedziby.
„Oto jeden z najbardziej spektakularnych, a zarazem skromnych dokumentów, jakie w minionym roku trafiły na polskie ekrany(…). Dokumentalna komedia Łukasza Kowalskiego to film dający nadzieję i rozbudzający wiarę w drugiego człowieka” – pisze Bartosz Staszczyszyn na portalu culture.pl.
Wspólnie z platformami DAFilms i vod.tvp.pl zapraszamy do oglądania filmów z Wajda School & Studio. Wśród nich znajdziecie nagradzane na festiwalach – Symfonię Fabryki Ursus, Ślimaki, Superjednostkę czy Wariację na wiolonczelę solo, a także wiele innych tytułów zrealizowanych w ciągu ostatnich 20 lat.
Kolejna szansa, by zobaczyć filmy Wajda Studio i Fundacji Szkoły Wajdy. Tym razem na Canal+, Canal+ Film i Ale Kino+ pojawią się aż cztery tytuły, wśród których znajdziemy Bukolikę, Kometę, Przejście i Performera.
Podczas tegorocznej edycji imprezy Wajda School & Studio reprezentuje pięć filmów – Bukolika, Blisko ziemi, Okno z widokiem na ścianę, Niewiadoma Henryka Fasta, Andrzej Wajda: Róbmy zdjęcie!
Do udziału w programie zapraszamy projekty pierwszych lub drugich filmów fabularnych z Polski oraz krajów partnerskich: Austrii, Chorwacji, Litwy i Szwajcarii. W trakcie programu uczestnicy pod okiem uznanych międzynarodowych twórców rozwiną swój pomysł oraz zrealizują wybraną scenę, co pomoże im dopracować wizualny język swojego przyszłego filmu.
Widzowie 8. edycji festiwalu filmów białoruskich, odbywającego się w miniony weekend w warszawskim Kinie Iluzjon, mogli obejrzeć krótkometrażowy film Mary Tamkovich oraz prezentację autorskiego programu Szkoły Wajdy – FILM BRIDGE BELARUS.
Zapraszmy na coroczny pitching wybranych projektów filmowych rozwijanych podczas kursów w WAJDA SCHOOL w roku szkolnym 2021/22: fabularnego – STUDIO PRÓB, dokumentalnego – DOK PRO, scenariuszowego – SCRIPT oraz kursu dla filmowców z Białorusi – FILM BRIDGE BELARUS.